archiv
Učitelské noviny č. 20/2003
tisk článku

Odvážná ministryně

Ministryně Petra Buzková se minulý týden projevila jako nezávislý politik, který je schopen bez ohledu na současnou stranickou i vládní politiku jít proti proudu. Ve dnech, kdy premiér deklaroval, že ministerstva nebudou po tři roky smět navyšovat kapitoly svých rozpočtů, objeví se paradoxně hlas jedné jeho ministryně, která chce pro veřejné vysoké školy (VVŠ) o pět a půl miliardy navíc, a to jen na příští rok!
Ano, premiér má pravdu, když říká, že státní výdaje je nutné omezit. Dokonce jím uvažované přiškrcení kohoutku zlatého deště pro bezedné džbery ministerstev považuji za nedostatečné. Ovšem v tomto případě platí ono zdánlivě absurdní úsloví, že výjimka potvrzuje pravidlo. Zatímco využívání peněz daňových poplatníků v současné době na některé systémově nepropracované průmyslové či sociální programy považuji za krmení otesánka, silná injekce nemocnému pacientovi v podobě VVŠ je terapie vysoce nadějná. Pakliže se tento poněkud zkostnatělý a podvyživený chlapík vzpamatuje, může se stát jedním z tahounů našeho hospodářství. Například brněnská Masarykova univerzita je již teď třetí největší zaměstnavatel v jihomoravské metropoli. Především však jde o to, aby země malá, na přírodní zdroje chudá a ekonomicky zdevastovaná komunismem jako je ta naše, investovala do vzdělání svých lidí. Jedině tak se bude moci zvednout její sociální úroveň. A nejde jen o zvýšení kvalit a počtů našich vysokoškoláků, ale i o postupné vytváření institucí světového významu. Za pár let se může o některých našich univerzitách po celé Evropě, Americe, ale třeba i v části Asie říkat, jak jsou špičkové. Studovat pak u nás budou tisíce cizinců. A na to, a ještě mnohem více, jsou potřeba nyní peníze. Jde však o investici, která se může nesčíselněkrát vrátit. Ministryně Buzková a její spolupracovníci to evidentně vědí. Řeší nyní způsob realizace této investice po celém zástupu politiků let minulých, kteří nenašli k podobnému razantnímu kroku odvahu.
Mají někdy pravdu ti oponenti skokového zvyšování financí VVŠ, kteří tvrdí, že i univerzity jsou černými děrami pro peníze. A i proto se zrodil návrh reformy (viz uvnitř čísla). Zatím jde jen o soubor bodů. Pokud se je však podaří rozpracovat, prosadit a hlavně zrealizovat, oněch 5,5 miliardy by se mohlo stát poměrně nadějnou investicí. Mottem reformy by se mělo však stát, že peníze půjdou na regeneraci sadu, jehož intelektuální plody investici brzy uhradí.

LUKÁŠ DOUBRAVA

< zpět do čísla
banners/1600293600_tesco_390x60.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
1543878000_mikroskop.gif
dekra_125x125-s.jpg
1597960800_mascotte_125 x 125.jpg
ucebnice
1599602400_okentes.gif
anketa
Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
41%
32%
27%
evvoluce.png
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz