archiv
Učitelské noviny č. 36/2004
tisk článku

Nebojme se klasiky

Odkaz Antonína Dvořáka dnešnímu člověku, a to nejen českému, je natolik živý, že i když se sám skladatel prohlašoval za malého českého muzikanta, seč světově proslul, nelze ani dnes jeho tvorbu opomíjet.

Letošní kulaté výročí jeho úmrtí mě přivedlo k myšlence oživení našeho pěvce ve škole a to projektem, který jsem nazvala Tvorba Antonína Dvořáka očima dětí. Pracovala jsem s žáky 6.-8.ročníku nejen v hodinách výtvarné a literární výchovy, ale pomohl mi i kolega v hudební výchově poslechem vybraných árií nejznámějších oper A.Dvořáka. Samo sebou že nestačil čas vymezený vyučovacími hodinami, museli jsme pracovat i mimo tento rámec. Asi po dvou měsících jsme uvažovali o prezentaci našeho projektu na veřejnosti. Zdařila se.

Mezipředmětové vztahy, o nichž jsem se již zmínila, umocnil můj vztah k využití druhotných surovin, jako např. PET lahví, rour od koberců, časopisů, novin, igelitových sáčků a krabic od zářivek.

Dnes, kdy máme možnost vidět naši práci na fotodokumentu, už vzpomínáme na začátky našeho projektu. Začalo to besedou, předčítáním některých operních libret, sbíráním druhotných surovin, poslechem vybraných árií a … Ukázněnou prací a zase prací, abychom vzdali hold věčným postavám Dvořákových oper, jako jsou Rusalka, Vodník, Čert a Káča.

Naše postavy byly kašírované a vysoké asi přes dva metry. Umístění odpovídalo interiéru městského kina Panorama, kde se naše výstava konala. Panely s ilustracemi oper zdobí předsálí ještě dosud.

Co bych řekla na závěr? Nebojme se klasiky ani dnes, ani ve škole. Ještě nyní mám v sobě krásný pocit, když mi hosté, přátelé i mí žáci tleskali po závěrečných slovech na vernisáži. 

Libuše Baďurová,
ZŠ Sušilova, Boskovice

< zpět do čísla
banners/lesany_konkurz_390x60.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz