archiv
Učitelské noviny č. 19/2003
tisk článku

Intelektuální peříčko

TV NOVA BUDE TESTOVAT TAKÉ IQ STUDENTŮ A UČITELŮ

Pálí vám to? S tímto dotazem se již několik týdnů obrací televize Nova na své diváky. Jde o reklamu na původní interaktivní pořad z její produkce nazvaný IQ test národa 2003. Poprvé bude vysílán 24. května večer. Zúčastnit se budou moci po internetu a prostřednictvím SMS i diváci. Hlavními aktéry však budou členové sedmi skupin. Testováním projdou celebrity, blondýnky, policisté, úředníci, dvojčata, ale také studenti a učitelé.


Test, nebo show?

Myšlenka na testování národa pomocí média masové komunikace není vynálezem televize Nova. Idea otestovat národ se zrodila v nezávislé amsterodamské televizní společnosti Eyeworks. V lednu 2001 byli poprvé prostřednictvím televize otestováni Holanďané. Pořad se setkal s diváckým ohlasem a Nizozemí následovalo i Německo, Belgie, Velká Británie, Španělsko, Francie a Austrálie. Licenci na vysílání získala teď tedy i televize z České republiky.
"Oproti pořadu Chcete být milionářem? nemusí IQ test národa 2003 splňovat tak přísné licenční podmínky," informuje VLADIMÍR VOBRÁTILEK, režisér pořadu. Vizuálně pojal proto program autorsky. Ve vedení TV Nova úspěchu show hodně věří, protože technická realizace je poměrně velkorysá. Například aktéry bude najednou snímat hned 10 kamer.
Dalším ze dvou režisérů pořadu je MICHAEL ČECH, jenž celý projekt označuje za skvělý: "Něco mezi Silvestrem a Peříčkem. Velká show a zároveň velmi vzrušující odhalování. Ale s tím rozdílem, že se v tomto směru můžete beztrestně odhalovat i na veřejnosti!"
Podle těchto slov by se mohlo zdát, že jde jen o hru na testy IQ. Autoři jsou však přesvědčení, že kombinují zábavu s vědeckými metodami. Jedním z klíčových účastníků projektu je proto i Mensa ČR, klub, který sdružuje naše občany, jimž test ukázal vysoké IQ. Předseda organizace, VÁCLAV FOŘTÍK, je do projektu TV Nova osobně zapojen: "Mým úkolem bylo převést koupený test do našich poměrů a vytvořit další na podobné bázi. Pro vysílání bude nakonec použita kombinace obou. Dalo by se tedy říci, že jsem z cca 60 % tvůrcem v květnu vysílaného testu. Ten je složen z více subtestů - najdeme v něm otázky na inteligenci verbální, numerickou, logickou, prostorovou představivost, paměť a několik praktických úloh."

Učitele doporučuje ředitel školy

Učitelé a studenti jsou jediné dvě favorizované skupiny. O učitelích se v reprezentačních materiálech říká, že to jsou "favorité závodu s hrozbou, že je porazí studenti" a studenti jsou "favorité, s hrozbou, že je porazí všichni ostatní".
Učitelé jsou vybíráni poměrově z kategorií základních, středních a vysokých škol. Celkem by se jich mělo v pořadu sejít 34, vybráno bude pro jistotu však 40. Agentura oslovuje školy ve všech 14 krajích, které navštěvuje více než 50 tazatelů. Poměr učitelů a učitelek však zohledňován není. Zájem je u obou skupin. Oslovováni jsou učitelé všech zaměření - matikáři, češtináři i tělocvikáři. Agentura navštíví na vybrané škole nejdříve jejího ředitele, a ten pak doporučí vhodné kandidáty. "Na škole má o účast v pořadu zájem většinou jen jeden učitel. Učitelé jsou opatrní, protože se obávají, aby špatně nereprezentovali svoji školu," tvrdí JARKA ŠÁLOVÁ z agentury Median, která soutěžící pro TV Nova vybírá po celé republice. Agentura pak udělá s kandidátem pohovor a v případě jeho trvajícího zájmu s ním sepíše smlouvu. Kantor je připraven vystoupit před třemi čtyřmi miliony diváků...

Studenti se do televize hrnuli

Velký zájem je naopak mezi studenty. "Jimi bychom mohli hned zaplnit celé studio. Museli jsme proto vybírat jenom ty, kteří se přihlásili jako první," dodává Jarka Šálová.
Do soutěže se mohli přihlásit žáci vyšších ročníků středních škol, učilišť a vysokých škol. "Pro výběr do soutěže máme hranici osmnácti let. Takže s většinou žáků středních a samozřejmě s žádným ze základní školy nepočítáme," informuje PETR KOSTKA, tiskový mluvčí TV Nova.
Poměr vybíraných účastníků je podobný jako u učitelů. Geografické i oborové hledisko včetně typu školy jsou i zde samozřejmostí. Na rozdíl od kantorů jsou však zájemci vybíráni tak, aby studenti a studentky tvořili dvě početně rovnoměrné části budoucí soutěžní skupiny.
"V průběhu roku počítáme s dvěma třemi dalšími pořady, podle toho jaký bude o program zájem. Vysílací práva máme maximálně na čtyři pokračování ročně. První pořad bude orientován na všeobecné znalosti a schopnosti, později se zaměříme na vybraná témata, třeba na dopravu," uzavírá Petr Kostka.

LUKÁŠ DOUBRAVA

< zpět do čísla
banners/univerzita_pardubice_2_390x60.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
31%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz