archiv
Učitelské noviny č. 17/2004
tisk článku

Mávnutí motýlího křídla

Ve stávce z minulého týdne stáli v jedné protestní řadě učitelé s lékaři a sestrami a úředníky nebo knihovníky a díky peticím i s policisty a hasiči či celníky. O tomto vystoupení hovoří odboráři jako o nejmasovějším protestu po listopadové revoluci. A jsou prý spokojeni.

Pokud by se však měly stávky hodnotit nikoliv podle počtu zúčastněných, ale podle hmatatelného výsledku, podle toho, jestli byly prosazeny požadavky, kvůli nimž byla stávka vyhlášena, pak žádnou gloriolu nesklidí. Člověka nepřekvapí, že se s lehkým despektem o účelu stávky vyjádří ministr financí (ten má v popisu práce škudlit nad poloprázdnou státní kasou). I ministryně školství (sice předeslala „pomodlení“, že stávka je právem každého) jen pokrčí rameny. Stejně víc peněz nebude.

Od stávkujících by ale bylo na místě očekávat trochu nadšení, byť by mohlo být označeno výsměšně jako „svaté“. I oni však připouštějí – stávka žádný konkrétní výsledek nepřinese. Bude to nanic, řekla jedna z kantorek. Ale ať se nás trochu bojí, dodala.

Aby se ale „ti nahoře“ báli, k tomu nestačí jen zastavit na hodinu práci. Neměl třeba pravdu starosta, který mávl rukou se slovy, že si stávky nikdo nevšimne? Nevolám v žádném případě po násilných vystoupeních. Konečně, od lékařů a od učitelek se to ani nedá očekávat. Přesto si myslím, že by stávky měly bolet. Už není čas na jemné mravy a odborářskovládní vztahy plné vzájemného pochopení.

Když v září protestovali školští odboráři, hrozili – jestli nebudeme vyslyšeni, další protesty budou tvrdší. Přesto je protest z minulého týdne proti zářijové stávce jen mávnutím motýlího křídla. Když ale nebudou odboráři plnit své hrozby, těžko donutí vládu, aby s nimi počítala jako s reálnou silou. „Přesvědčoval jsem kolegy, aby byl protest silnější“, vysvětluje předseda školských odborů F. Dobšík. Se svými argumenty neuspěl. Přesto nechtěl porušit rodící se solidaritu.

A právě solidarita je asi nejdůležitějším slovem poslední stávky. Jde totiž o první vystoupení, při kterém se dohodl větší počet odborových svazů na společném postupu. Semkly se solidárně pod praporem společného cíle. Právě proto asi není nejpodstatnější (a popravdě, odbory to ani neočekávaly), že stávka nepřinesla okamžitě nějaké peníze. Přinesla možnost, naději pro budoucnost. Musí se ale počkat, jestli vlaštovka solidarity nezestárne příliš osamoceně.

RADMIL ŠVANCAR

< zpět do čísla
banners/un_390x60_rmj.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz