archiv
Učitelské noviny č. 38/2004
tisk článku

Jízda do Pegnitz

Slánské Gymnázium V. B. Třebízského vstupuje již od roku 1989 do podvědomí svého okolí každoroční výměnou studentů s gymnáziem v bavorském městečku Pegnitz. Družba měla původně zcela jazykový ráz. Její historie začíná v roce 1989. V průběhu doby se však rozšířila o sportovní aktivity, a tak studenti jezdí k „sousedům“ nejen na týdenní jazykové pobyty, ale každoročně se konají i sportovní výměny, při kterých měří své síly ve sportu němečtí studenti s našimi.

Na oslavu 5. výročí sportovní družby uspořádalo slánské gymnázium před pěti lety běh do Pegnitz. Exhibice se zúčastnili nejen studenti a profesoři, ale do Bavorska zavítal i slánský starosta Ivo Rubík. Studenti se tehdy střídali v běhu na celé trase, která čítá téměř 250 km.

Na konci loňského školního roku vznikl ve stejných hlavách podobný nápad, o poznání však extrémnější. Cílem „mise“ bylo dojet do Pegnitz na kolech.

Počátkem letošního školního roku se již dávala dohromady soupiska účastníků a 26. září stanul před budovou gymnázia sedmadvaceti členný tým jezdců, kteří byli připraveni se utkat i v souboji s nepřejícím počasím. Exhibici, která byla nazvána „Jedeme do Evropy“, odstartovalo slavnostní zahájení, jemuž byl přítomen slánský starosta Ivo Rubík. Ten s cyklisty dojel až na hranice svého působení, tedy na hranice Slánska.

Studenty přijel podpořit i středočeský hejtman Petr Bendl, který také od gymnázia odjížděl na kole. Trojici významných jezdců doplnil ředitel gymnázia Milan Dundr, který se však po slavnostní projížďce královským městem odpojil, a studenty dojel již v autě.

Slavnostní jízda od gymnázia vedla na náměstí T. G. Masaryka a poté městem k sídlišti Na Dolíkách, odkud již pokračoval jen oficiální tým. Ten se skládal nejen ze studentů, mezi nimiž se našly i dvě dívky, ale na jízdní kolo nasedli i mnozí profesoři. Celý den se jezdci pohybovali na českém území. Večer zakotvili před hranicemi, v Zadním Chodově. Do svého cíle dorazili následující den v odpoledních hodinách. Čekalo je slavnostní přijetí ředitelem gymnázia i starostou Pegnitz.

Exhibice se bohužel neobešla bez pádů, píchnutých kol či ztracených jezdců. Kvůli špatně nasměrované značce, kterou nějaký vtipálek otočil o 90 stupňů, se z týmu ztratil profesor Němec s jedním z čerstvých absolventů gymnázia. Avšak díky zálibě v orientačním běhu se oba opět vrátili k ostatním. Těžkou zkouškou prošel celý tým při stoupání do Krušných hor, kde počasí jezdcům skutečně nepřálo. Jízdní podmínky měli sportovci ztížené i na německé straně. „V Německu cesta ubíhala rychleji, ale na silnicích byl drobný štěrk, takže co chvíli někdo píchnul,“ svěřil se jeden z jezdců. Ani to však nemohlo pokazit krásný pocit z celé akce. Uvidíme, s jakým nápadem přijdou učitelé a studenti příště.

Marie Vladyková

< zpět do čísla
banners/albert_390x60px_new.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz