archiv
Učitelské noviny č. 14/2004
tisk článku

Reforma v prvé řadě

Že stát má tradičně jiné priority než školství, je nezpochybnitelná pravda. Vysoké školy nevyjímaje. jen před volbami to vždy vypadá, že politici se vzděláním zaklínají jako slovem božím. Poté, co se dostanou do nebe (rozuměj ke korytu), svého maskota už nepotřebují.

 Investice do VŠ je životní nutností. Otázka tedy nezní, jestli ano, nebo ne, ale za jakých podmínek? Veřejné vysoké školství potřebuje reformovat. Sám jsem za život potkal několik kantorů, kteří se nevím jakým záhadným způsobem dostali za katedru, aniž byli schopni ze sebe vypravit kloudnou větu. Nevím, jak mohou tito intelektuální paraziti ještě stále učit! Ven s nimi! To je jeden z klíčových bodů pro neklid studentů. Jít na náměstí a skandovat hesla je rozhodně jednodušší, než říci vedení školy do očí, že jim přednáší jakési prapodivné individuum.

Systém VŠ je špatný. Jak ho zlepšit? Zavést účinnou evaluaci, podle jejichž výsledků by se mimo jiné přidělovaly univerzitám státní dotace. Dále by měli rektoři dostat větší pravomoci, které by jim lépe umožňovaly ze školy udělat skutečnou univerzitu a ne místo toho kočírovat stádo vzpínajících se koní. Kdo má velkou zodpovědnost, měl by mít možnost rozhodovat. Ekonomicky, informačně a organizačně propojená univerzita je levnější než konfederace fakult. Užší propojení vědy a výzkumu s výukou vedoucí až třeba ke zrušení Akademie věd, která je v dané situaci trochu drahou záležitostí. A v neposlední řadě zavedení školného. V přijatelné výši by šlo o kapku v moři, ale z mnoha důvodů důležitou - zejména jako motivace pro studenty i učitele. Chtěl bych vidět, kolik studentů, kteří demonstrovali minulý týden, by opět vyšlo do ulic v případě, že by nějaká vláda sice citelně přidala vysokým školám, ale zároveň zavedla školné.

Je zajímavé, že ty nejtvrdší argumenty kritizující fungování vysokých škol vycházejí z úst brněnského rektora Jiřího Zlatušky, nikoliv od někoho z koaličních politiků. Proč? Protože rektor Zlatuška ukazuje, že to jde i s málem prostředků. Politikům vlastně vyhovuje, že školy nejedou na plný výkon: Jednak je mají jako vděčnou hračku k volbám, kterou pak opět odloží, jednak by v opačném případě byli opravdu nuceni investovat do fungující firmy a těžko by se vymlouvali jazykem astronomů, že jde o černou díru. Takže řešení je jasné - politici, dejte peníze na skutečně funkční reformu VŠ.

LUKÁŠ DOUBRAVA

< zpět do čísla
banners/univerzita_pardubice_2_390x60.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz