archiv
Učitelské noviny č. 11/2006
tisk článku

Abilympiáda pro děti a mládež

Mladí soutěžící z celé České republiky již popáté, pokud nepočítáme nultý ročník soutěže, opět zaplní areál Jedličkova ústavu a škol v Praze na 5. české abilympiádě pro děti a mládež. Akce se uskuteční v sobotu 13. května 2006 pod záštitou ministra zdravotnictví ČR a primátora hlavního města Prahy. Vítězové republikové soutěže mají možnost se jednou za čtyři roky zúčastnit dětských soutěží v rámci mezinárodní abilympiády (naposledy se uskutečnila v roce 2003 v indickém Dillí).

Soutěž navazuje na abilympijské hnutí, které vzniklo v 70. letech v Japonsku, podporující širokou škálu činností důležitých pro integraci, zaměstnávání a samostatnost lidí se zdravotním postižením. Všichni zájemci – žáci a studenti z ČR do 18 let s tělesným, smyslovým či mentálním postižením – tak budou mít opět možnost předvést své schopnosti a fantazii nejen svým rodičům a přátelům, ale především sami sobě.

Disciplíny, ve kterých se letos bude soutěžit, se mírně změnily – modelování bylo nahrazeno batikováním, počítačová editace textu byla nahrazena malováním na sklo, dále zůstává aranžování květin, cukrářství, hry na počítači, keramika, košíkářství, lego, malování, práce se dřevem, puzzle, studená kuchyně, tkaní a vyšívání. Více informací lze najít na http://sweb.cz/abilympiada .

Ve stejném čase na Vyšehradě předvedou chráněné dílny z celé ČR výrobky svých klientů, kteří zde s pomocí asistentů budou z velké části výrobky sami prodávat. Návštěvníci mohou nakoupit cenově dostupné, většinou ručně vyráběné výrobky, ochutnat dobrou medovinu a mnohé další dobroty. Trhy chráněných dílen každoročně organizuje Nadace JÚ, a to s vždy s velkým úspěchem.

Snad se nám podařilo nabídnout vám důvod pro pěknou sobotní procházku na Vyšehrad.

Milena Zvěřinová,
Jedličkův ústav a školy, Praha

< zpět do čísla
banners/univerzita_pardubice_2_390x60.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz