archiv
Učitelské noviny č. 45/2004
tisk článku

Projekt vzdělávání Komise pro cenné papíry „Rádce investora“

Komise pro cenné papíry vznikla v roce 1998 jako samostatný dozorový orgán kapitálového trhu v České republice. Jejím hlavním posláním je především podpora ochrany investora, rozšiřování poradenského servisu pro investory a širokou veřejnost, zvyšování finanční gramotnosti investorů a jejich povědomí o úloze Komise. V souladu s tímto posláním Komise již od roku 2002 realizuje vzdělávací projekt s názvem "Rádce investora".


Zmíněný projekt je určen především drobným investorům - začínajícím a pokročilým, studentům a pedagogům středních, vyšších odborných škol a gymnázií, starostům měst a obcí, pro které Komise ve spolupráci s partnery projektu organizuje semináře, vydává vzdělávací publikace a brožury, poskytuje poradenský servis.

V první fázi tohoto projektu, tedy v letech 2002 a 2003, Komise uspořádala sérii 14 seminářů pro studenty škol po celé České republice na téma "Kapitálový trh a investiční možnosti individuálního investora", čímž oslovila na 1000 středoškolských studentů, a vydala vzdělávací publikace pro začínajícího drobného investora "Umění investovat", která jednoduchou formou představuje možnosti, ale i rizika kapitálového trhu, a brožurku "Komise pro cenné papíry", jejímž cílem je informovat o úloze a poslání Komise. Obě publikace jsou k dispozici zdarma, a to buď na recepci Komise nebo na pobočkách České pošty.

Ve druhé fázi tohoto projektu, tedy v roce 2004, se Komise zaměřila v organizaci seminářů především na pedagogy středních škol. Od začátku roku 2004 proběhlo ve vybraných krajských měst ČR devět seminářů na téma "Průvodce kapitálovým trhem". Témata kopírovala obsah stejnojmenné učebnice pro střední a vysoké školy, která vyjde koncem tohoto roku u nakladatelství Fortuna a která je rovněž součástí vzdělávacího projektu. Autory jednotlivých kapitol jsou jak členové prezídia Komise, tak odborníci z trhu.

Od poloviny tohoto roku Komise rovněž provozuje nové webové stránky (www.radce-investora.cz), které jsou určeny především drobným investorům - začínajícím i pokročilým a studentům všech typů škol. Účelem těchto stránek je poskytnout v jednoduché formě objektivní informace všem, kteří se zajímají o investování na kapitálovém trhu. V roce 2005 Komise ve spolupráci partnery chystá nový sedmidílný televizní seriál "Rádce investora", který se věnuje světu investic - velmi jednoduchou a pochopitelnou formou vysvětluje základní pojmy a principy investování.

Půldenní semináře pro pedagogy, akreditované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, jsou organizovány ve spolupráci s pedagogickými centry v jednotlivých krajských městech. Cílem seminářů je přiblížit pedagogům a potažmo studentům středních a vyšších odborných škol problematiku kapitálového trhu a představit možnosti, ale i rizika investování.

Více informací lze nalézt na stránkách Komise určené drobným investorů: www.radce-investora.cz nebo na stránkách www.sec.cz.

Jana Konopásková

< zpět do čísla
banners/lesany_konkurz_390x60.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz