počkejte prosím, zpracovávám data

Aktuality

11. 8. 2022

Na západě Německa začala škola, problémem jsou covid a nedostatek učitelů

(čtk) V Severním Porýní-Vestfálsku, které je s 18 miliony obyvatel nejlidnatější německou spolkovou zemí, včera jako první v Německu skončily letní prázdniny. Děti se tak po šesti týdnech vrátily do školních lavic. Za největší problémy nadcházejícího roku školy i školní odbory označují pokračující pandemii nemoci covid-19 a všeobecný nedostatek učitelů.

číst více…

9. 8. 2022

Policisté obvinili účetní z olomoucké ZŠ ze zpronevěry 14,5 mil. Kč

(čtk) Olomoučtí kriminalisté obvinili ze zpronevěry přes 14,5 milionu korun bývalou účetní jedné z olomouckých základních škol. Peníze sedmapadesátiletá žena podle nich zaslala virtuálnímu zahraničnímu příteli vydávajícímu se za amerického lékaře, řekl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Podle informací ČTK jde o ZŠ Holečkova, která je nadřízenou organizací pro ZŠ Rooseveltova a čtyři školky. Na událost se přišlo poté, co banka vedení školy upozornila na to, že nejsou na účtech prostředky na výplaty. Chod školy nebyl ohrožen, na zajištění provozu jí poskytlo finanční pomoc město.

číst více…

8. 8. 2022

Stovky studentů se v Praze učily programovat drony, akce vyvrcholila soutěží

(čtk) Dvě stovky studentů a studentek z celého světa se letos zúčastnily letní školy ČVUT, studenti se zde učili programovat drony. Svá řešení týmy poměřily v soutěži na Císařském ostrově v Praze. Vedoucí skupiny Multirobotických systémů Martin Saska řekl, že letošní účast byla rekordní a zadání splnila větší část účastníků.

číst více…

2. 8. 2022

Změna zápisů na neveřejných ZŠ by mohla být podle ombudsmana diskriminační

(čtk) Ministerstvo školství zatím nedokončilo přípravu změn v zápisech dětí do neveřejných základních škol. Vyplývá to z informací na vládním webu. Ministerstvo v únoru zveřejnilo návrh, podle kterého by církevní a soukromé základní školy mohly u zápisu vyžadovat přítomnost dítěte a dělat s ním rozhovor bez jasně stanovených pravidel. Úřad veřejného ochránce práv ale ve své připomínce poukázal na to, že zamýšlená úprava by mohla být diskriminační. Pochybnosti o správnosti novely vyjádřily i některé kraje a další ministerstva. Resort školství původně chtěl, aby změna vyhlášky platila již pro zápisy letos v dubnu

číst více…

29. 7. 2022

MŠMT upřesnilo návrh novely o pedagozích, na vládu půjde bez rozporu

Lidé bez učitelské kvalifikace by od září 2023 mohli dočasně získat kvalifikaci pro výuku na druhém stupni základních škol a na středních školách i bez pedagogického vzdělání. Uznávala by se jim nejvýše tři roky. Pokud by pak chtěli kvalifikovanými pedagogy zůstat, museli by si učitelské vzdělání doplnit. Ministerstvo školství se na tom dohodlo se zástupci rektorů vysokých škol při vypořádávání připomínek k návrhu novely zákona o pedagozích. Návrh by měla brzy projednat vláda. Počítá mimo jiné s nastavením pravidla pro rozpočet na platy učitelů ve vztahu k průměrné mzdě v ČR či zlepšením podpory začínajících učitelů.

číst více…

26. 7. 2022

České školy v zahraničí by chtěly mít možnost nabízet i výuku na dálku

(čtk) České školy v zahraničí by uvítaly, kdyby se do jejich výuky mohly zapojovat děti i na dálku. Distanční vzdělávání v době covidu-19 umožnilo účastnit se ve výuce v češtině i žákům z odlehlejších míst ciziny, nyní už tento způsob vzdělávání ale český stát oficiálně neuznává, a řada českých dětí tak přišla o možnost dostat i v zahraničí české vysvědčení. Na konferenci českých škol v zahraničí to na ministerstvu zahraničí řekla předsedkyně spolku Česká škola bez hranic Lucie Slavíková-Boucher. Ministerstvo školství by podle Svatopluka Pohořelého chtělo do budoucna upravit zákon tak, aby výuka na dálku byla v některých případech možná.

číst více…

25. 7. 2022

Právnická fakulta ZČU ukončila program celoživotního vzdělávání, nelíbil se NAÚ

(čtk) Plzeňská práva ukončila od nového akademického roku program celoživotního vzdělávání (CŽV), který nabízela od roku 2010 a absolvovaly ho stovky studentů. Byl hlavním důvodem, proč Národní akreditační úřad pro vysoké školství (NAÚ) zahájil v polovině května s Fakultou právnickou Západočeské univerzity (ZČU) správní řízení k omezení akreditace magisterského studijního programu Právo a právní věda. Díky ukončení CŽV a návrhu systémových opatření uvnitř univerzity Rada NAÚ řízení zastavila, řekla mluvčí ZČU Šárka Stará.

číst více…

25. 7. 2022

Na víceletých gymnáziích se za posledních deset let snížil podíl žáků

(čtk) Podíl žáků, kteří nastupují na víceletá gymnázia, za poslední desetiletí klesl. Zatímco ve školním roce 2011/12 přešla na osmiletá gymnázia desetina populačního ročníku, loni to bylo 7,7 procenta. Množství žáků v prvních ročnících šestiletých gymnázií se snížil zhruba o půl procentního bodu na 2,3 procenta ročníku. Zájem o víceletá gymnázia přitom zůstává stabilní. Vyplývá to ze statistik ministerstva školství a Cermatu.

číst více…

20. 7. 2022

Hřib: Praha rozšíří počet míst v gymnáziích a dalších maturitních oborech

(čtk) Hlavní město Praha bude rozšiřovat počet míst na čtyřletých gymnáziích. Do budoucna by se mohl navýšit až o 2000. Zástupci magistrátu a Středočeského kraje se na tom  dohodli s ministrem školství Vladimírem Balašem (STAN). Novinářům to řekli pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní pro školství Vít Šimral. Podle nich se ukazuje, že v Praze není zájem o učební obory, ve který doufali zástupci průmyslu. Praha proto hodlá změnit strukturu středních škol ve prospěch maturitních oborů. V nejbližší době magistrát připraví podklady pro to, aby město získalo na jejich rozšiřování finanční podporu od státu.

číst více…

20. 7. 2022

Na Ukrajině bylo zcela zničeno 200 vzdělávacích zařízení, 2000 poškozeno

(čtk) Na Ukrajině bylo během ruské agrese bombardováním poškozeno 2000 vzdělávacích zařízení, 200 zcela zničeno. Chybí personální zázemí i infrastruktura, počet dětí zapsaných do škol dramaticky poklesl. V Praze to uvedl náměstek ukrajinského ministra školství Andrij Vitrenko. Na konferenci o digitalizaci ve vzdělávání, kterou Česko pořádá při předsednictví EU, poděkoval za pomoc, kterou Evropa Ukrajině poskytuje. Zdůraznil, že Ukrajina považuje děti, které odešly kvůli válce do zahraničí, za vysídlené pouze dočasně, počítá s tím, že se vrátí, až to bude možné.

číst více…

18. 7. 2022

Univerzita Palackého nabízí trička s ukrajinskou vyšyvankou, podpoří studenty

(čtk) Olomoucká Univerzita Palackého nabízí pro zájemce originální trička s tradičním ukrajinským ornamentem, takzvanou vyšyvankou. Od začátku letních prázdnin jsou k dostání v UPointu v centru Olomouce. Získat ho mohou zájemci, kteří vloží finanční dar v minimální výši 300 korun do univerzitního Fondu pomoci Ukrajině. Prostřednictvím tohoto fondu se olomoucká univerzita snaží podporovat své studenty a zaměstnance, které postihl válečný konflikt na Ukrajině, informovali zástupci univerzity.

číst více…

1. 7. 2022

Balaš musí podle Fialy řešit vzdělávací programy i důsledky války na Ukrajině

(čtk) Velkou výzvou pro nového ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) bude úprava rámcových vzdělávacích programů. Po dnešním uvedení Balaše do funkce to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS). Zabývat se podle něj musí ale i aktuálními výzvami, mezi něž patří důsledky příchodu uprchlíků před válkou z Ukrajiny. Balaš chce ministerstvo stabilizovat a radikální změny nechystá. Nevyloučil ale personální úpravy poté, co dokončí schůzky s vedením úřadu.

číst více…
Další články

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny