archiv
Učitelské noviny č. 25/2010
tisk článku

Brabenec

 

V pátek 28. května 2010 se v Dobříkově uskutečnil 2. ročník Brabence, což je BRAnně BEzpečnostní NEtradiční Cvičení žáků okolních málotřídních škol. Cílem této akce je praktické seznamování žáků s technikou a prací záchranných složek, v tomto ročníku byla zapojena též znalost a ochrana přírody.
Po 9. hodině byl na dobříkovském hřišti 2. ročník „Brabence“ zahájen. Ředitelka školy Věra Paličková a starosta obce Dobříkov Jiří Svatoš přivítali přes 200 žáků z málotřídních škol z Dobříkova, Zámrsku, Tisové, Českých Heřmanic, Srubů, Knířova a Vraclavi, jejich učitelky, učitele a další vzácné hosty – starosty některých obcí, místostarostu Vysokého Mýta, zástupce mikroregionu Vysokomýtsko, zástupce kraje Pardubice JUDr. Miloslava Stejskala. Velmi nás potěšila návštěva „tety“ s dětmi z dětského domova z Horní Čermné, v neposlední řadě jsme pak přivítali hlavní aktéry celé akce – hasiče z Vysokého Mýta, Zámrsku a Dobříkova, Policii ČR, Český červený kříž z Ústí nad Orlicí, zástupce Lesů ČR, zástupce Skautu Choceň a záchrannou službu.
Po zahájení všichni žáci po skupinách procházeli stanoviště těchto složek. U ČSČK si ověřili znalosti poskytování první pomoci, sami si vyzkoušeli oživování zraněného a drobná ošetření. Hasiči předvedli veškeré vybavení a zařízení svých aut s odbornou přednáškou o práci hasičů. Pro zpestření a zábavu nakonec všichni pozorovali chrlení hasící pěny.
Tentokrát ne policisté, ale policistky umožnily žákům, aby si vyzkoušeli policejní výstroj, předvedly jim policejní auto se všemi vymoženostmi, včetně zahoukání a vyprávěly jim o své práci.
Zástupci Lesů ČR nachystali pro žáky velmi zajímavé „poznávačky“ rostlin a zvířat, zástupci Skautu zajímavé ukázky své práce zájmové organizace. A záchranná služba? Na její příjezd všichni čekali. Byl totiž nachystán simulovaný zásah. Žáci byli upozorněni na zasypanou osobu v objektu a pak už jen se zatajeným dechem sledovali její záchranu. Nejprve hasiči zraněného vyprostili, zjistili rozsah poranění, poskytli základní první pomoc a přepravili zraněného na místo, kam se dostane záchranná služba. Ta vzápětí přijela s houkáním našeho „zraněného“ zachránit. Sledovat práci záchranářů bylo opravdu velmi zajímavé.Po akci se sanita vrátila zpět na hřiště a stejně jako ostatní složky i záchranáři poskytli žákům informace o své práci, ale také prohlídku sanitního vozu a seznámení s jeho vybavením.
Po celé dopoledne na nás krásně svítilo sluníčko, v Sokolském klubu si mohli všichni zúčastnění nakoupit nejrůznější dobroty. V nefalšované polní kuchyni se díky finanční dotaci Pardubického kraje vařila gulášová polévka pro všechny.
Celá akce se zdařila hlavně díky ochotě a trpělivosti zástupců všech jmenovaných složek a pedagogů. Všem moc a moc děkujeme.
Věra Paličková, ZŠ Dobříkov
< zpět do čísla
banners/free-cinema-390x60.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
1543878000_mikroskop.gif
ucebnice
1590530400_polartraver.gif
anketa
Změní krizová online výuka školství k lepšímu?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
36%
41%
23%
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz