archiv
Učitelské noviny č. 28/2004
tisk článku

Co je dobré pro žáky?

Téměř ze všech krajů naší republiky teď přicházejí stejné zprávy. Jak ubývá dětí ve věku školou povinném, odcházejí učitelé, zavírají se základní školy. Tu s větší, tu s menší intenzitou. Kolik jich v září zmizí, asi spočítáme stěží. V kolika případech asi zůstane škola zachována, i když bude zrušeno „pouze“ jedno její detašované pracoviště? Snahy zřizovatelů zjednodušit si slučováním právních subjektů jednání s řediteli, teď přicházejí ministerstvu vhod. „Tolik škol se přece zase neruší! A když, ruší je ze svého rozhodnutí zřizovatel, který jako jediný má na to právo…“ Je to ale tak docela pravda?

Pochyby potvrzují vystoupení starostů, kteří se bouří proti dopadu pokynu ministryně školství z prosince minulého roku. „Proč máme rušit školu, když nechceme od státu ani korunu navíc? Když jsme ochotni peníze, které škola potřebuje nad rámec normativu, doplatit ze svého?“ Operují zákonem o obcích, který jim ukládá pečovat o jejich rozvoj. „Když zrušíme školu, těžko u nás mladí založí rodinu. Radši se odstěhují jinam, aby děti nemusely dojíždět.“ K častým argumentům na podporu školy v místě totiž patří nejen obavy z vylidnění vesnice, ale také připomínky rodičů, kterým se nechce pouštět děti z očí. Ať už kvůli jejich bezpečnosti nebo ze strachu před narůstajícím nebezpečím drog… „Jakým právem o nás rozhodli úředníci na ministerstvu?“ zlobí se především ti, kteří nedostali výjimku a byli tudíž přinuceni školu buď zeštíhlet, nebo úplně zavřít. 

Ministerstvo se brání: „My přece nic nerušíme, jen dbáme na to, aby byla dodržena litera zákona, která říká, za jakých podmínek může škola existovat.“ Má MŠMT pravdu, nebo je to alibismus, který vládě umožní vydávat školství stále za svoji prioritu?

Ovšem pokud v nejbližších dnech sněmovna schválí nový školský zákon, bude situace zcela jiná. Vláda bude muset odkrýt karty. Konkrétní čísla udávající minimální počet žáků na třídu totiž ve vládním návrhu zákona nenajdete. Po novu je stanoví vyhláška, kterou bude připravovat ministerstvo školství. A nikdo mu do toho nebude zasahovat.

Jistě, šetřit se musí. Republika není tak bohatá, aby si mohla dovolit plýtvat. Už teď každý rezort natahuje v chystaném návrhu rozpočtu na příští rok žadonící ruku. Ale jestliže se tváříme, že o životě obcí rozhoduje samospráva, pak bychom jí to měli dovolit. A pokud říkáme, že školství je prioritou, pak bychom měli samosprávu zavázat, aby se při rozhodování řídila tím, co je dobré pro žáky.

JAROSLAVA ŠTEFFLOVÁ 

< zpět do čísla
banners/lesany_konkurz_390x60.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz