archiv
Učitelské noviny č. 31/2004
tisk článku

Přeskočí PC volební překážku?

Blíží se konec pedagogických center. Jejich pracovníci mají jednu jistotu – jistotu výpovědi. Kdo měl šanci, našel si už jinou práci. Další čekají a doufají, že právě jejich PC bude patřit mezi těch několik, které kraj převezme s činností i s lidmi.

Jenže řada krajů se rozzlobeně brání. Ministryně neplní sliby, říkají nejvyšší školní krajští představitelé a připomínají dopis, kterým koncem loňského školního roku P. Buzková tišila rozbouřenou krajskou hladinu. Slibovala převod akreditací, peníze na mzdy pracovníků v rámci RUD, slibovala, že bude hledat cestu, aby kraje mohly využívat jak vybavení, tak budovy.

Na to se tehdy kraje chytily, rychle se sešli radní a formulovali žádosti, že mají o pedagogická centra zájem. „A pak dostaneme dopis, že budovy dostane inspekce,“ jsou nyní dotčeni. Stejně tak v nich vzbuzuje nedůvěru, že musela PC vytvořit soupis svého majetku. Mají strach, že vybavení spolkne nově vzniklá sít PCP, která má pokrývat státní vzdělávací priority.

Možná, že se všichni bojí zbytečně. Chtělo by se říci – nač stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko. Jenže on ten brod – tedy termín zrušení stávajících pedagogických center - už tak daleko není. Nicméně ministryně v rozhovoru pro UN v minulém čísle zase uklidňuje a hovoří o dlouhodobých zápůjčkách nemovitostí krajům s tím, že tak lukrativní budovy zůstanou ve službách školství. Ve stejném odstavci však hovoří pouze o detašovaných pracovištích pedagogického centra.

Možná je opravdu všechno jen mlha vzájemného nepochopení. Možná skutečně dojde nakonec k dohodě, kraje (nebo jejich většina) akreditace převezmou i s pracovníky, kteří další vzdělávání „umějí“, a systém DVPP bude pokračovat tak, že si učitelé na seminářích změny zřizovatele ani nevšimnou.

Jenže zatím to tak nevypadá. Kraje stále čekají na jasné slovo, kterého se jim nedostalo. Lidé jsou pochopitelně nervózní, jestli v lednu nerozšíří stále rostoucí armádu nezaměstnaných. A krajští představitelé upozorňují, že organizovat takovou změnu v době, kdy listopadové krajské volby změní většinu rad i zastupitelstev, je velmi nešťastné. „Stará“ rada nebude chtít rozhodovat za budoucí, nově zvolená vyřešit problém už nestačí. Že by ministryně a její poradci na krajské volby při sestavování harmonogramu rušení a převodu PC zapomněli? Nebo naopak právě volby ochromující akceschopnost krajů mají v tomto harmonogramu významnou roli?

RADMIL ŠVANCAR

< zpět do čísla
banners/un_390x60_rmj.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz