archiv
Učitelské noviny č. 21/2004
tisk článku

Den země ve znamení velkého úklidu

Jsme malá škola v podhůří Jeseníků nedaleko Uničova - ZŠ Újezd a letos poprvé jsme se připojili k oslavě celosvětového svátku DEN ZEMĚ.

Ve spolupráci s místním starostou, který zajistil technickou stránku akce (tj. odvoz a likvidace odpadu), jsme se na tuto oslavu pečlivě připravovali. My učitelé jsme vymýšleli různé soutěže, hry a pravidla odměňování. Žáci vyráběli pozvánky na akci, které následně vyvěsili v obci.

Dne 22. dubna akce DEN ZEMĚ na škole propukla. Těšili jsme se opravdu všichni, radost nám kazilo jen nepříznivé počasí. Ale i to se umoudřilo a nakonec nám svítilo i sluníčko. Ráno jsme se všichni sešli před školou oblečeni do zelené barvy s balíkem starého papíru v ruce. Zelenou barvu jsme vybrali jako symbol Země, proto to zelené oblečení. Proběhly tak hned dvě soutěže. V rámci tříd se zapisovaly přinesené kilogramy papíru a následně body za zelené svršky (např. tričko 1 bod, ponožky 2 body, zelené vlasy 5 bodů atd.). Výsledky těchto soutěží jsme stanovili sečtením všech bodů a kilogramů a následující den jsme umístění jednotlivých tříd vyhlásili školním rozhlasem. Velice nás potěšilo, že vyhráli naši "prvňáčci", druzí byli žáci 6. třídy a třetí místo obsadila druhá třída. Všichni výherci dostali sladkou odměnu.

Po sběrové soutěži a soutěži "V zeleném", byly třídám přiděleny jednotlivé úseky obce Újezd, které měli za úkol uklidit. Žáci 1. a 2. třídy prošli ulicemi Újezdu a posbírali odhozené papírky. Třetí třída uklidila místní hřiště a 4. a 5. třída vyčistila pomník věnovaný obětem 2. světové války. Žáci 2. stupně čistili potok, hrabali listí a zametali chodníky.

Po vykonaném úklidu si ještě žáci 1. stupně zahráli dvě hry s ekologickou tématikou. Při hře Hmatovka se žáci snažili poznat hmatem různé materiály (sklo, dřevo, plasty...) a ve hře Na Popelku se učili třídit odpad.

Všichni žáci pracovali s plným nasazením a odvedli opravdu velký kus práce. Některým zůstaly na památku puchýře a všem dobrý pocit z dobře vykonané práce. Od svých třídních učitelů dostali všichni žáci sladkou odměnu a velkou pochvalu.

Zbývá jen konstatovat, že akce se vydařila a již dnes se těšíme na rok příští, kdy opět naši Zemi odlehčíme od odpadků.

Lenka Svobodová,
učitelka ZŠ Újezd

< zpět do čísla
banners/un_390x60_rmj.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz