archiv
Učitelské noviny č. 35/2004
tisk článku

Dům dětí a mládeže v Šumné má již patnáct let

Do jubilejní patnácté sezóny vstoupil v tomto školním roce Dům dětí a mládeže v Šumné na Znojemsku. Od 1. září 1990, kdy byl jako centrum volného času dětí a mládeže v Šumné a nejbližším okolí ustaven, se jeho činnost postupně rozšířila na celou západní část znojemského regionu. Nabízí v ní dětem, mladým lidem i dospělým včetně rodičů s dětmi aktivity v řadě zájmových kroužků, klubů a kurzů nejen v sídle domu, ale i řadě dalších míst v celé oblasti.


V uplynulém školním roce dům dětí organizoval, zajišťoval činnost téměř osmdesáti zájmových kroužků a klubů se zhruba 900 členy. V jubilejním roce své činnosti připravil pro zájemce nabídku podstatně rozsáhlejší a to nejen přímo v Šumné, ale také ve Vranově nad Dyjí, Štítarech, Bítově, Lubnici, Starém Petříně, Citonicích, Jevišovicích, Pavlicích a Blížkovicích. To vše ve spolupráci se školami a obecními úřady v jednotlivých místech. To vše také za obětavé spolupráce a pomoci téměř 50 externích a dobrovolných pedagogických pracovníků - vedoucích kroužků a klubů.

Se zahájením školního roku se pro děti již tradičně otevřel šumenský dětský klub, ve kterém může kterékoli dítě trávit každý pracovní den odpoledne svůj volný čas pod vedením kvalifikovaných pedagogů. Na svém tradičním pondělním dopoledni se sešel Dámský klub, ve kterém společně tráví volný čas šumenské seniorky.

V jubilejním roce připravuje kolektiv pracovníků a spolupracovníků šumenského DDM také řadu dalších akcí, soutěží, setkání, přehlídek, výletů, výstav... Stačí si jen vybrat z bohaté nabídky, do níž patří nejen aktivity pro obvod DDM, ale řady akcí se mohou účastnit zájemci z celého znojemského regionu, jižní Moravy, i z celé republiky.

Právě pro zájemce z celé ČR je určena dětská výtvarná a literární soutěž „Ahoj z prázdnin“ (minulého XIV. ročníku se zúčastnilo ve výtvarné části 1.694 a v literární části 354 autorů), IV. ročníku dětské výtvarné soutěže „Příroda kolem nás“ pořádané ve spolupráci se Správou Národního parku Podyjí se zúčastnilo 2.042 autorů, IX. ročníku dětské výtvarné soutěže „Vánoční malování“ se zúčastnilo 2.183 autorů a XIII. ročníku dětské výtvarné soutěže „Kniha a já“ se zúčastnilo 5.454 autorů. Oceněné a vybrané práce mohla veřejnost mimo jiné shlédnout ve výstavních prostorách státního zámku ve Vranově nad Dyjí a v prostorách Návštěvnického střediska Národního parku Podyjí v Čížově. Všechny oceněné výtvarné i literární práce jsou také k přečtení a zhlédnutí na webových stránkách Domu dětí Šumná http://sis.znojmo.cz/ddmsumna.

V nejbližší době se připravuje XI. ročník kombinovaného turnaje žáků v šachu a stolního tenisu „Šach-pink Šumná 2004“, v jubilejním roce proběhnou další ročníky soutěží sportovních střelců, připravuje se XIII. ročník soutěžní přehlídky v rukodělných činnostech dětí „Udělej si sám“ a XII. ročník šachového turnaje žáků „Memoriál Bohumila Nekuly v šachu“. Na všechny výše uvedené akce zveme zájemce z regionu jižní Moravy. Děti, mladé lidi i dospělé ze Znojemska rádi uvítáme v průběhu roku na dalších ročnících soutěží a akcí jako jsou např. soutěž dětských zpěváků „Vánoční zpívání“, XIII. ročník soutěže dětských zpěváků lidové, folkové a umělé písně „Sedmikráska“, XIII. dětské literární soutěže „Náš svět“, na dalším ročníku mezinárodní humanitární akce „Běh Terryho Foxe“. I letos se sejdeme s dětmi z obvodu domu dětí na „Vánočním turnaji v šachu“, budeme střílet „O vánočního kapra“ i „O velikonoční vajíčko“, sejdeme se na XV. ročníku soutěže v dětském přednesu poezie a prózy „Odpoledne s básničkou“, na soutěži v počítačové grafice „Nemaluj sám“ či „Ceně DDM Šumná ve sportovním tenisu“. Všechny rádi uvítáme na naší mikulášské nadílce, pro všechny připravujeme řadu výstav, Velkou karnevalovou veselici a v červnu pak šumenský dětský den s řadou tradičních dětských soutěží jako je např. běh rodičů s dětmi „O perníkové srdce“, „Mistrovství v Šumné ve cvrnkání kuliček“, „Dětská pouť“… Také letos bude po celý rok probíhat další ročník „Šumenské florbalové ligy“.

Dům dětí a mládeže v Šumné je tu pro děti, a děti to vědí. Pokud jeho nabídky a služeb využijí a využívají, pak mohou trávit a také tráví svůj volný čas tak kvalitně a rozmanitě, že nevědí, co je to nuda a nemají chuť ani potřebu se bezcílně toulat po ulicích, sdružovat se v různých partách… Což může ve svém důsledku vést až k setkání s drogou, ke kriminalitě a dalším sociálně patologickým jevům.

Děti v šumenském DDM vědí, kam mohou ve svém volném čase přijít. Vědí, že jsou v domě, v jeho kroužcích a klubech či na jeho akcích vítány. Vědí, že se mohou na pracovníky a spolupracovníky domu obracet se svými starostmi a problémy jako na své starší kamarády a přátele a oni jim rádi pomohou a poradí.

A to je také tím úplně hlavním smyslem a cílem činnosti všech center volného času, ke kterým patří i Dům dětí a mládeže v Šumné.

DDM Šumná

< zpět do čísla
banners/un_390x60_rmj.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz