archiv
Učitelské noviny č. 36/2004
tisk článku

Vítání prvňáčků

Tak jsme opět přivítali prvňáčky. Tentokrát však docela jinak než tomu bylo v předchozích letech. Do školy jsme je prvního dne pozvali na devátou. Ať si naposledy trochu pospí. Zato deváťáci už o hodinu a půl dříve pilně připravovali před školou pro své nové „spolužáky“, jejich doprovod, pro hosty a ostatní děti naší školy vše, co bylo třeba. A nebylo toho málo. Postavit do půlkruhu dvacet devět židliček ve slavnostních barevných potazích pro hlavní aktéry. Za ně umístit malířské stojany s jejich jmény a příjmeními, a ještě za ně dalších tři sta míst pro již zmíněné obecenstvo. Ale také položit koberce a vytvořit prostor pro účinkující, nainstalovat zvukovou techniku… V osm hodin mohla začít generálka.

Necelou půlhodinku před hodinou „H“ se začali objevovat první malí nedočkavci se svými rodiči, mnohdy i prarodiči a dalšími příbuznými. Úderem deváté již všichni buď seděli, nebo pobíhali s kamerami a fotoaparáty a hledali to správné místo, odkud by byl záběr jejich ratolesti nejlepší.

Vítání začalo. Vše šlo ráz naráz. Krátké úvodní slovo pana ředitele, taneční vystoupení, pozdrav pana starosty, flétnistky, poděkování učitelkám z mateřinky, premiéra hymny naší školy (podle slov ředitele má mít totiž každá správná škola své logo – to máme, svoji hymnu, tu už máme taky a svoji vlajku – i tou se snad budeme moci co nevidět pochlubit) a poté už se představovali jeden budoucí prvňáček za druhým. Postupně přicházeli k třídní učitelce a předsedkyni SPOZu, z jejichž rukou přebírali pamětní list, ale hlavně kornout plný školních drobností a sladkostí. Možná, že si někteří rodiče na konci tohoto slavnostního dne schovali na památku stuhu, kterou byl převázán. Bylo na ní totiž jméno a příjmení malého adepta školní vědy, název školy, datum a označení 1. třídy. A pak už jenom předali dva páťáci novým dvaceti devíti včeličkám (naše škola nese označení ÚL – začáteční písmena názvu Úpice-Lány) dobře míněné veršované rady.

V závěru došlo opět na ty nejstarší. Čest pomoci nováčkům se školními taškami a kornouty a doprovodit je do první třídy dostali chlapci a děvčata ze třídy deváté. Tak takové bylo to naše letošní vítání.  Pochváleno budiž krásné počasí, vstřícní rodiče, ochotní pomocníci z řad žáků, snaživí účinkující a všichni, kteří jakoukoli měrou přispěli svou, někdy pořádně velkou, troškou do mlýna.

Dana Teichmanová,
ZŠ Úpice-Lány

< zpět do čísla
banners/lesany_konkurz_390x60.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz