archiv
Učitelské noviny č. 17/2004
tisk článku

Nejhezčí vzpomínky zůstávají

Skupina 18 učitelek a 2 učitelů německého jazyka vyjela za poznáním života v multikulturním světovém přístavu Hamburk. Prožili jsme 14 kouzelných dnů nabitých programem, který pro nás připravil na jazykově-poznávacím semináři odborný poradce pro němčinu pan Dirk du Pin.

V Hamburku na nádraží nás čekalo sluníčko. Jedno na obloze a druhé u vlaku v podobě starostlivého a obětavého „Dirka“.

Díky podpoře Petra Robejška, odborníka ve světové politice, jsme měli zajištěno komfortní ubytování i velmi chutnou stravu v zařízení „Haus Rissen“, v nejmalebnější čtvrti Hamburku zvané Blankenese, nedaleko řeky Labe.

Hned první den jsme absolvovali okružní projíždku přístavem s obrovskými zámořskými loděmi, výletními parníky a neopakovatelnou atmosférou. Přednášková náplň semináře rozšířila především naše poznatky o Evropské Unii, politické situaci v Německu, německém školství, historii a problémech světové politiky. Zajímavá byla návštěva muzea dějin města Hamburk zpestřená o soutěž skupinek ve vyhledávání informací k danému tématu a následná zdramatizovaná prezentace, kterou nám třikrát obohatil cvičný hasičský poplach.

Dva dny jsme strávili u počítačů pod brilantním vedením Franzisky Weißer. Naučili jsme se jak vyhledávat a stahovat z internetu německé materiály potřebné pro výuku.

Absolvovali jsme slavnostní přijetí na radnici, návštěvu „Landeszentrale für politische Bildung“, prezentaci nakladatelství Hueber… Velikým zážitkem byly i návštěva divadla a noční procházka nejstarší a nejpověstnější čtvrtí Hamburku „St. Pauli“. O volném víkendu se většina z nás vypravila vlakem na výlet k moři do Travemünde spojený s prohlídkou města marcipánu Lübeck. V Lübecku byla zvláště zajímavá návštěva domu Thomase Manna.

Ve druhém týdnu jsme měli možnost hospitovat na různých školách a seznámit také německé žáky s Českou republikou.

Nabitý denní program často končil příjemným večerním posezením v zahradě u skleničky vína se zpěvem za zdařilého doprovodu Vláďovy kytary. Zpěv při kytaře často provázel i naše poděkování jednotlivým přednášejícím. Písničky „Bejvávalo, bejvávalo….“ a „Už se ten Tálinskej rybník nahání“ patřily k nejoblíbenějším.

Bohatý a náročný program semináře přispěl k rozšíření našeho vzdělání především v oblasti reálií němčiny. Po celou dobu pobytu jsme se cítili příjemně, Hamburk získal trvale místo v našich srdcích. Náš největší dík patří panu Dirk du Pinovi, který byl stále s námi, byl trpělivým rádcem i přítelem a dovedl pomoci v každé situaci. Pan Dirk du Pin organizoval tyto poznávací semináře v Hamburku od roku 1994. Spousta českých a moravských němčinářů tak měla možnost obohatit svůj obzor a získat cenné materiály pro výuku němčiny na svých školách. Zorganizovat kvalitně takto dlouhý seminář není vůbec jednoduché. O to více dovedeme ocenit příležitost, kterou jsme dostali. V rámci dalšího vzdělávání přejeme každému aktivnímu němčináři, aby dostal alespoň jednou příležitost zúčastnit se podobného semináře v některé z německy hovořícíchzemí.

Za účastníky semináře

Stanislava Floryanová, Víťa Cihlářová a Vladimír Trešl 

< zpět do čísla
banners/un_390x60_rmj.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz