archiv
Učitelské noviny č. 12/2004
tisk článku

Diskuze ke slučování škol – P. Jakš, UN č. 9/2004

Vážená redakce, Vážený pane řediteli,

Váš článek mne zaujal a ráda bych získala některé další informace. Jak uvádíte, navštívil jste některé zahraniční školy, proto Vás žádám o některé další informace. Nepatřím mezi fňukaly a stěžovatele, jsem ve své práci spokojená. Vzhledem k dlouholeté praxi, mám i slušný plat. Souhlasím s Vámi, že si řada učitelů stěžuje, někteří právem jiní neprávem, ale že by byly Učitelské noviny Fňučitelské, to by se mi skutečně nelíbilo. Ani to není české slovo.

Nedávno vyšel v Právu podobný text, ale autorem nebyl pedagog. Napsal, že coby učitelé chtěli, učí 22 hodin týdně a mají samé prázdniny.

A nyní k Vašemu článku.

Doprava dětí do škol je v celé západní Evropě i v Americe samozřejmostí a to již celou řadu let. Správně uvádíte, vytvořme pro to podmínky. Ale u nás se nejdříve ruší školy a podmínky vytvořeny nejsou.

Co se týká počtu žáků, i pro nás by bylo lepší, kdyby byl maximální počet žáků ve třídě 27. V Itálii je maximální počet žáků 17, ale zase se chodí do školy i v sobotu. Každá země má nějaké své specifikum. Horší je to se stanovením minimálního počtu. Zde asi nebude hlavní problém školství.

Pokud můžete, odpovězte mi na následující otázky:

  1. Vyučují-li učitelé 26 až 27 hodin týdně (což u nás většinou taky), zda k tomu mají několikrát týdně dozor na chodbách a ve školní jídelně ?
  2. Patří také mezi jejich povinnosti starat se o různé kabinety, školní sbírky a knihovny. Vést jejich evidenci, půjčovat je a vést evidenci výpůjček a provádět inventury?
  3. Jak se vede školní dokumentace? Jsou učitelé v Bavorsku povinni počítat docházku žáků? Jak se komunikuje s rodiči žáků?
  4. Jsou učitelé převážně ženy nebo muži? Pokud ženy, kdo se jim stará o děti? Mohou si učitelského platu dovolit platit "paní na hlídání"?
  5. Když už jsme u platu, mají také plat pod celostátním průměrem?
  6. Je-li 3x týdně odpolední vyučování, zda také vyučování začíná nejméně 3x týdně od 7 hodin ráno? Jak vypadá polední přestávka, kdo se v té době o děti stará.
  7. Tabulkový plat, podle vzdělání je snad v pořádku, ale podle odpracovaných let byl odsuzován již v době svého vzniku. Nemá žádnou logiku a je nespravedlivý. Přesto se tato rozporuplná norma stále "vylepšuje".
  8. Mají v cizině podobně stanovené platy?
  9. Jak je to se školními pomůckami?

K závěru dopisu uvádím, že si na rozdíl od Vás myslím, že většina učitelů, stejně jako v jiných povoláních, je slušných a pracovitých. Nespokojenců a fňukalů je menšina. Pokud si naříkají mladí učitelé, tak většinou právem. Když si mladý učitel pořídí rodinu, většinou své povolání opustí. Záporných reakcí na učitele je celá řada ze strany veřejnosti, neměla by však být z vlastních řad.

Těším se na Vaši odpověď.

S úctou

Eva Kutová,
Ústí nad Labem

< zpět do čísla
banners/lesany_konkurz_390x60.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz