archiv
Učitelské noviny č. 11/2006
tisk článku

Sociální dávka v hávu stipendia

To, že se potřebným studentům měla začít vyplácet sociální stipendia od ledna, bylo evidentně nedorozumění.
Pakliže někteří vysokoškoláci nabyli takovéhoto přesvědčení, a nyní se cítí podvedeni, zbytečně. Jednak své peníze dozajista dostanou zpětně, a nikdo je tak neošidí, jednak jim žádný soudný člověk nemohl výplatu slíbit hned několik dní po účinnosti zákona, o němž se ani do posledních dnů minulého roku nevědělo, zda-li vůbec začne pro letošek platit. Kde nastala chyba? V komunikaci. Jak ministerstvo školství, tak i univerzity na straně jedné a média na straně druhé, dostatečně jasně nevysvětlily danou situaci. No nic, stalo se, vláda peníze odklepla, problémy však ještě nekončí.

Přestože zákonodárci rozhodli o tom, že stipendium bude vypláceno z kapitoly ministerstva školství, a jednotlivým studentům je do rukou nakonec vloží jejich alma mater, akademická a zvláště pak studentská reprezentace tento základní systémový krok i nadále zpochybňuje. Myslím si, že členové akademických obcí mají pravdu. Skutečně jde o speciální druh sociální dávky, na níž vzniká nárok čistě na základě ekonomických parametrů rodiny daného studenta, a navíc jde o plošný přístup. Stipendium by mělo vždy nějak zohledňovat specifika a možnosti té které vysoké školy: Jedna škola je bohatší, druhá chudší, některé studium je časově nebo ekonomicky náročnější, a naopak. Ale především. Systém je zbytečně komplikovaný. Musí na něm participovat ministerstva školství i práce a sociálních věcí a především samotné vysoké školy. Oč by bylo přece jednodušší, kdyby tato rozvětvená agenda odpadla a studenti své zákonné nároky uplatňovali přímo na páně Škromachově ministerstvu. Je pro mě proto záhadou, proč byla nakonec zvolena varianta kvazistipendia.

A nyní opět to hlavní. Kdy tedy začnou být stipendia studentům vyplácena? Těžko říci. Na to nyní nedokáže nikdo odpovědět. Záleží to v současnosti i na samotných školách (musí připravit MŠMT ke schválení nové stipendijní řády), ale i na ministerstvech. Nicméně můžeme si tipnout. Můj odhad zní: Bude to nejpozději do voleb. Vsadím se, že první vysoké školy rozdělí bezmála půlroční stipendium svým studentům v druhé polovině května. Vždyť jak by mohla vládnoucí sociální demokracie prošvihnout triumf stipendia označeného přízviskem sociální? Obdarováno tak bude možná až (bezmála) 13 tisíc voličů! 

LUKÁŠ DOUBRAVA

< zpět do čísla
banners/un_390x60_rmj.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz