archiv
Učitelské noviny č. 05/2010
tisk článku

Konec dětského domova v Pyšelích? Jiří Pilař, UN č. 45/2009

 

 
Pan Pilař by si měl ověřit především fakta. Zastupitelé Středočeského kraje schválili pouze převod budovy bývalé dětské léčebny v Choceradech do hospodaření Dětského domova v Pyšelích. Nikdo tedy nerozhodl o stěhování dětí. Naopak vedení kraje diskutuje s odborníky i s dětmi. Panu Pilařovi se nehodí napsat, že kraj spolupracuje s ministerstvem, neziskovými organizacemi. Nehodí se napsat, že snahu kraje o koncepční řešení péče o ohrožené děti podpořila i Komise vlády pro práva dítěte. Děti se byly v Choceradech podívat, žádný nátlak na ně vyvíjen nebyl. Je však pro odpůrce vedení Středočeského kraje výhodnější napsat, že děti budou necitlivě, neprofesionálně ovládány, zapomene se při tom, že děti mají právo o sobě spolurozhodovat, zapomíná se na role dětských parlamentů – se kterými jsou velmi dobré zkušenosti ve školách.
Pan Pilař jako bývalý ředitel odboru speciálního školství ministerstva školství (což zřejmě ze skromnosti zamlčel) by měl vědět, že Česká republika má oproti jiným zemím výrazně větší procento počtu dětí umístěných v dětských domovech, ve článku nepíše o jiných formách péče o ohrožené děti, nenavrhuje řešení. Nezmiňuje se o snaze snižování počtu dětí v jednotlivých domovech, nezmiňuje se o tom, že 48 dětí v jednom domově je opravdu maximum, nezmiňuje se o snaze Středočeského kraje věc nejprve důkladně prodiskutovat a promyslet. Více se hodí věc zpolitizovat, medializovat, zatáhnout děti do mediálního šílenství.
V době, kdy byl ve své funkci, mohl špatnou situaci v péči o ohrožené děti komplexně řešit. Předpokládám, že pan Pilař byl v Pyšelích, pokud se mu tento dětský domov líbí, nedivím se, že o žádné jiné koncepci neuvažoval. Měl by i vědět, že odpovědnost za tyto děti nepřevzal stát ale kraj, měl by vědět, že koncepce dětských domovů v současné podobě je neudržitelná. Je dobře, že současné vedení ministerstva ve spolupráci s kraji a dalšími neziskovými organizacemi již tuto situaci řeší. Pracovníci domova se všemožně snaží zlepšit prostředí, velmi si jich proto vážím, ale vysoké stropy nesníží, dispozici sto let starého sirotčince nezmění. Návrhy na necitlivé snížení stropů, umisťování sádrokartonových konstrukcí bez respektování vysokých oken, bez citu k architektuře domu a jeho dalšího využití zkrátka nelze přijmout.
Odborník by měl vědět, že asi čtvrtina až třetina dětí ročně se v dětském domově přirozeně během roka obmění, měl by vědět, že velká část dětí z dětských domovů navštěvuje základní školy se speciálními programy – ne tedy základní školu v místě domova, měl by vědět o problémech mladých dospělých po opuštění domovů. Měl by skutečně vědět, že současný systém péče o ohrožené děti, jehož základním článkem jsou dětské domovy, je dnes již přežitý. Politicky a mediálně výbušnější je jistě mluvit o násilném stěhování a ničení rodinných skupin a důvěry dětí v Pyšelích.
Na závěr pro určité odlehčení doporučuji panu Pilařovi prostudovat výskyt veverek ve Středočeském kraji. Jsou v Pyšelích i Choceradech. Ale v Choceradech děti patrně žádné veverky neviděly, rozhodly, že se stěhovat nechtějí a v pondělí 4. ledna rada kraje rozhodla o změně záměru a uložila mi navrhnout alternativní řešení, které bude mít lokální vazbu na Pyšely. To je však již námět na další článek.
 
Milan Němec, radní Středočeského kraje
 
< zpět do čísla
banners/muvs_390x60_2021.png
reklama
1604012400_polar_125x125.jpg
ucebnice
anketa
Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
36%
35%
29%
dts 2021_web.jpg
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz

php shell hacklink php shell seo instagram takipçi satın al php shell grandpashabet baymavi baymavi giriş kalebet lidyabet http://jigoloizmir.wordpress.com/ http://jigolositem.blogspot.com/ http://jigolofan.blogspot.com/ http://jigoloblogu.blogspot.com/ http://jigoloolmak.wordpress.com/ exproof etanj armatür okey