archiv
Učitelské noviny č. 28/2013
tisk článku

BESEDA O NETOPÝRECH

Netopýři jsou opředeni mnoha pověrami. Lidé se jich zbytečně obávají, přitom to jsou velmi vnímavá zvířata. Naši školu koncem června opět poctili svou návštěvou milí hosté – amatérští ornitologové – pan Závora s panem Chaloupkou.

Zábavnou a poučnou formou jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí o tomto savci. K výkladu byla využita i interaktivní tabule. Netopýři se dělí na kaloně (vypadají jako myš, u nás nežijí, samice nosí mláďata po celou dobu s sebou) a vrápence (s tím se běžně setkáme, během zimního spánku se balí do létajících blan).

Netopýr je svým složením podobný člověku. Má také ucho, paže, předloktí či ruku s pěti prsty. Obyčejně se zavěšuje hlavou dolů. Netopýři se orientují pomocí ultrazvuku, a mají i dobré oči. Že jsou slepí, je tedy pověra. Víte, že vrápenci vydávají zvuk nosem, zatímco ostatní ústy?

Tropičtí kaloni se orientují jen zrakem. V České republice žije 27 druhů netopýrů, ve světě 1200. Nejvíce jich najdeme v tropech, za polárním kruhem se nesetkáme s žádným.

Netopýři jsou dlouhověká zvířata, dožívají se běžně dvaceti let. Živí se hmyzem a bezobratlými živočichy – pavouky, stonožkami. Největší netopýři sní i drobného savce, jako je myš, nebo i rybu a žábu. Při odchytu netopýrů se zásadně používají rukavice, aby netopýři nikoho nepokousali. Na závěr besedy děti dostaly obrázky ptáků spolu se sladkostí jako vzpomínku na zajímavý den. Na oplátku žáci v hodinách pracovních činností vyrobili pro ornitology několik malých netopýrů jako dárek. Už se těšíme na podzim, kdy bude další pokračování.

Dana Ryšlavá, vyučující ZŠ a MŠ Žimutice

 

< zpět do čísla
banners/muvs_390x60_6.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
1543878000_mikroskop.gif
linka-bezpeci_125x125.png
ucebnice
anketa
Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
38%
34%
28%
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz