archiv
Učitelské noviny č. 25/2013
tisk článku

TYRŠOVADLO Z FRENŠTÁTU

Většina škol má něco, čím se může chlubit. Některé skvělými žáky, jiné mnoho let dobrým školním časopisem nebo třeba divadlem. S tím se to má úplně stejně jako s jinými činnostmi (nejen ve škole). Potřebujete nadšence (šílence), který se ho ujme, bude mu věnovat hodiny, dny a týdny času (bez ohledu na takové maličkosti, jako jsou odměny), sežene a přesvědčí několik (na začátku) žáků, že hrát divadlo je šance pro ty nejlepší. Pak se sehraje první hra, která se kupodivu podaří, potom další, než se zjistí, že hry jsou sice napsané, ale potřebovali bychom něco jiného (protože máme třeba hodně malých skřítků, ale princů málo). Divadelní principál vezme propisku, spoustu papírů a hru sepíše a pak další a další. Nakonec se ukáže, že to je dobré.

V ZŠ na Tyršově ulici 913 ve Frenštátě pod Radhoštěm mají důvod k oslavě. Především malí i větší herci a herečky navštěvující divadelní kroužek Tyršovadlo, který oslaví své první desetiletí. Kroužek vznikl ve školním roce 2002–2003 z podnětu dětí, které zhlédly amatérské představení a chtěly hrát také. Bylo jim vyhověno a od té doby Tyršovadlo žije. Z původních 12 dětí má nyní 23 členů. Ti původní již dávno studují na vysokých školách nebo pracují. Tyršovadlo začínalo jako kroužek pro děti z 1. stupně, herci se však po čase nechtěli vzdát své činnosti, a tak se věkové pole rozšiřovalo. Dnes zde můžete potkat děti od čtvrté do deváté třídy. Ve svých počátcích divadlo uvádělo úpravy známých pohádek. Pak se psaní her chopila vedoucí kroužku, takže od roku 2009 hrají děti hry napsané přesnému počtu herců na tělo. Ročně nastudují dvě hry – jednu na Vánoce a druhou na závěr školního roku. Publikem jsou žáci školy a děti z frenštátských mateřských škol.

Co k desátým narozeninám přeje Tyršovadlu jeho „principálka“? Stále dobrou partu dětí, kteří se dokážou nejen bavit, ale i na sobě tvrdě pracovat. A to je v době, kdy je dnešní mládež kritizována za stálé vysedávání u internetu, něco, co je třeba ocenit (pokud vás činnost divadelního kroužku zajímá, najdete nás na webových stránkách http://tyrsovadlo.webnode.cz).

Pavla Novotná, vedoucí kroužku,
ZŠ Tyršova, Frenštát pod Radhoštěm

< zpět do čísla
banners/univerzita_pardubice_2_390x60.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
31%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz