archiv
Učitelské noviny č. 14/2013
tisk článku

EVROPSKÉ VÝHLEDY PLNÉ OTAZNÍKŮ

V nadcházejícím tzv. programovacím období do roku 2020 se české školství může těšit na další balík s miliardami eur. Přesná částka dosud nepadla – předběžně se hovoří o minimálně 60 miliardách, o které se však školství bude muset dělit s vědou a výzkumem. Je to hodně, nebo málo? Ve srovnání se současným obdobím, kdy školy zhruba stejnou sumu měly prakticky jen samy pro sebe, spíš málo. Důležitější nicméně bude, jestli se všechna přidělená eura podaří tentokrát už doopravdy smysluplně utratit.

Velký otazník visí nad penězi investičního charakteru, po nichž školy dosud marně volaly. Ty totiž budou i nebudou. Pro regionální školství se v programu opět počítá výhradně s penězi tzv. měkkými, které lze utratit především za mzdy. Podle prvního draftu operačního programu to vypadá tak, že pokud budou chtít zřizovatelé, tedy obce, kraje či soukromníci investovat, budou se muset obrátit se svými projekty jinam, a to na program řízený ministerstvem pro místní rozvoj. Bohužel zdaleka ještě není rozhodnuto, že v tomto „cizím“ programu budou mít školy peníze pro sebe nějak zamašličkovány. Případný negativní výsledek dalších jednání o této garanci možná může zhatit naděje na čerpání většího objemu investičních peněz.

Naopak vysloveně dobrou zprávou je fakt, že tentokrát jsou k bruselskému koláči přizvány i mateřské školy. Evropským byrokratům trvalo dlouhé roky, než uznali, že předpoklady pro uplatnění na trhu práce získává člověk už v předškolním věku. A mateřinky kvůli tomuto pozdnímu prozření přišly v minulých letech evropského projektování zbytečně o stamiliony korun.

Úplně největší otazník a vykřičník zároveň však visí nad celým připravovaným operačním programem. Ve hře je totiž i varianta, že se Bruselu ministerský návrh nebude líbit a téma vzdělávání raději předá stejně jako v období 2004 až 2006 do rukou ministerstva práce a sociálních věcí. To by podkopalo nejen sebedůvěru rezortu, ale hlavně ohrozilo kvalifikovanost řízení evropského financování školství. Situace s přesunem pod MPSV se skutečně může opakovat. Evropská komise má prý stále v živé paměti kauzy, které šly za exministrem Josefem Dobešem. Kiksy v kontrolním systému a desítky amatérsky pojatých miliardových národních projektů, nad nimiž nejen bruselským úředníkům vstávaly hrůzou vlasy na hlavě, se mohou stát pověstným jazýčkem na vahách při letošních náročných vyjednáváních s Evropskou komisí. Jistého tedy zatím není vůbec nic.        Petr Husník

< zpět do čísla
banners/un_390x60_rmj.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz