archiv
Učitelské noviny č. 11/2013
tisk článku

POPLATKY ANO, ALE PODLE JEDNOTNÝCH PRAVIDEL

Posluchačka Masarykovy univerzity zaštítěná Studentskou komorou Rady vysokých škol vyhlásila vloni na podzim tažení proti nezákonným poplatkům na veřejných vysokých školách. (Podle ní dvě třetiny z nich vybírají jeden nebo i několik poplatků protiprávně.) A uspěla. Ministerstvo školství jí totiž v minulých dnech dalo zapravdu: řada poplatků je skutečně vybírána v rozporu s příslušnou legislativou. Myslím, že je však potřeba poplatky rozdělit minimálně do dvou kategorií.

První z nich jsou platby za ignoranci či nepořádnost studentů. To jsou takové poplatky, které se vybíraly například za neomluvený či neomluvitelný opožděný zápis do studia. Jsem přesvědčen, že by připravovaná novela vysokoškolského zákona měla pamatovat na povolení pro veřejné vysoké školy, aby mohly vymáhat sankce za nedisciplinovanost studentů. Ušetří tak školy a ušetří tím i stát.

Avšak druhá kategorie poplatků je přinejmenším diskutabilní. Jde o ty, jež posluchač musí zaplatit tak či onak, bez ohledu na to, jestli se chová ekonomicky, anebo ne. Pokud by se tedy v budoucnu mělo platit třeba za vydání diplomu, tak všude, jinak je to nespravedlivé. To samé platí pro zápisné. (To znamená poplatek v řádu sta korun před vstupem do semestru, nikoliv skromnější verze školného stejného názvu, s nímž koketuje tato vláda.)

A pak je zde ještě třetí kategorie, a to jsou poplatky za další termíny neúspěšně zvládnutých zkoušek. Na první pohled proč ne. Špatně studuješ, připlať si. Problém je však v tom, že školy by tak mohly získat nezdravý impulz k tomu, aby své zkoušky (především ty ústní) opakovalo více studentů a častěji, než je zdrávo. Závazná pravidla by proto bylo potřeba dobře promyslet. Dokážu si ale představit, že zejména výsledky písemných testů by mohly být takovýmto férovým kritériem. A koneckonců, když funguje pozitivní finanční motivace, tedy prospěchová stipendia, proč by se neměla osvědčit i motivace negativní.

Jsem zvědavý, jak se naše studentstvo zachová, až se dozví, že na většině veřejných vysokých škol vydávalo celé roky své peníze na nelegální poplatky. Zatím se totiž tomuto tématu příliš velký prostor v médiích nevěnoval. Hádám, že alespoň pár žalob padne, a to spíše od absolventů než od stávajících posluchačů.      
           
LUKÁŠ DOUBRAVA

< zpět do čísla
banners/univerzita_pardubice_2_390x60.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
31%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz