archiv
Učitelské noviny č. 28/2003
tisk článku

Vážně myšlená reklamace

Každému se občas stane, že v dobré míře koupí v obchodě zmetek. Trvat na reklamaci však vyžaduje rozhodnost. Když už jdeme reklamaci uplatnit, musíme mít odvahu brát se za ni až do konce, trvat na svém právu.
Odměňování lidí pracujících ve školství, ve prospěch dětí, ve prospěch vzdělanostní úrovně celé společnosti je bez ohledu na různá více či méně viditelná zlepšení zmetkem vlády této i vlád minulých již řadu let. Prodavač ale po celou tu dobu svého zákazníka chlácholil. Vše je vlastně v pořádku. Lepší zboží (rozuměj více peněz) nemá. Jednou přišla na obchod krize, podruhé bylo vyplaveno skladiště, vždycky se našlo něco, proč bylo nutné počkat, pochopit trable obchodníka, ustoupit.
Teď se ale zdá, že zákazníkům došla trpělivost. Chceme kvalitní odměňování, už máme dost chlácholení a vymlouvání, říkají. Nejprve to vypadalo, že obchodníka - vládu roznesou na kopytech. Neomezenou stávku! Aspoň týden! Nejméně tři dny!
Pak ale změkli. Jakoby si zákazník řekl - dobře, vyměňte mi jen jednu botu, a pak uvidíme, jestli budu potřebovat vyměnit i druhou. Někteří odboráři, rozhodnutí ostře udeřit, mají pocit, že ženské kouzlo mladé ministryně přimělo mladého předsedu odborů k nemístnému gentlemanství. On ovšem jen podával návrh na délku stávky. Pro jeden den se nakonec rozhodli všichni (nebo téměř všichni) představitelé okresních odborů.
Některým odborářským okresním šéfům, kteří propagovali ostřejší protest, se bude tato změna pozice doma obtížně obhajovat. Snad se mohou opřít o hrozbu, že pokud vláda neuslyší poněkud skryté varování jednodenního protestu, jsou skutečně odhodláni k protestu dalšímu. Delšímu a tvrdšímu.
Jde však o to, jestli obě poslední věty platí. Jestli skutečně jsou lidé ve školství odhodláni alespoň k jednodennímu protestu. Jestli skutečně nezaslzí nad chudinkami dětmi a nepromění se v hlídače. Jestli skutečně jsou tak nespokojeni, jak odboráři tvrdí. Jestli totiž vyšumí tato jednodenní stávka, není už co řešit. O školství si pak každý otře boty. A bude mít pravdu. Bude vědět, že školáci vlastně svou reklamaci od začátku nemysleli vážně. Že jen tak planě hrozili, že žádný další tvrdší a delší protest nebude.
Jistě, řada radikálů skutečně může být z jednoho stávkového dne zklamána. Pokud i tuto slabší formu protestu ale nyní nepodpoří, na silnější už čas mít nebude.

RADMIL ŠVANCAR

< zpět do čísla
banners/univerzita_pardubice_1_390x60.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
feuerstein_125x125.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
31%
20%
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz