archiv
Učitelské noviny č. 33/2004
tisk článku

Praxe u sousedů

Třítýdenní pobyt v německé firmě MBM Bohemia, s.r.o. v sousedním Neugersdorfu a práce na CNC strojích zpestřily prázdniny žákům ze Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Belgická z Jablonce nad Nisou.

Na základě předcházejícího jednání vedení školy se zástupci německého vzdělávacího spolku, Firmenausbildungsring Oberland e.V., který zajišťuje praxe pro studenty, se tak realizoval připravovaný záměr pilotního projektu v rámci Euroregionu Nisa, orientovaný na učňovské školství.

O něm také jednala konference účastníků, která se konala v SOŠ a SOU Belgická již v květnu a na níž všichni zúčastnění myšlenku výměnu studentů do detailů naplánovali. 

V tomto projektu je zapojeno více než sto německých a dvě české firmy. Hlavním přínosem je dát možnost studentům poznat pracovní podmínky v sousední zemi a uplatnit teoretické znalosti. Členem spolku je například i zámečnictví "Poborský" a jablonecká nástrojárna, s jabloneckou školou spolupracují a na realizaci zajímavé akce měly také svůj podíl.

Z jablonecké školy se praxe zúčastnili tři žáci. Jednadvacet dnů strávili ve firmě MBM Bohemia a dostali příležitost uplatnit poznatky z výuky přímo ve výrobě. O absolvování třítýdenní praxe obdrželi v závěru svého pobytu certifikát od Hospodářské průmyslové komory v Drážďanech.

"Pracovní den pro nás začínal v šest hodin. Každý z nás byl přidělen k jednomu CNC stroji a vykonával přidělené úkoly. Výhodou bylo, že jsme mohli uplatnit nejen to, co jsme se naučili v odborných předmětech, ale také jazyky. Dorozumívali jsme se německy i anglicky. Přátelský pracovní kolektiv a příjemné prostředí nám velmi pomáhaly a brzy jsme se ve firmě cítili jako doma", potvrdil jeden z účastníků Martin Eyman.

Další dva studenti Josef Čičo a Tomáš Dvořák ještě zdůraznili, že pokračovat v nabývání zkušeností mohli ještě po návratu. Dipl. Ing. Klima, ředitel německé firmy, jim totiž umožnil několikadenní pobyt v mladoboleslavské automobilce, kde pomohli při zavádění nové výrobní linky do provozu.

V pilotním projektu výměnu studentů a jejich zapojení do praxe bude jablonecká škola i nadále pokračovat. Pracuje totiž hned na několika dalších a věří, že budou mít stejně dobrý výsledek, jako tento.

Dagmar Březinová,
SOŠ a SOU Belgická, Jablonec nad Nisou

< zpět do čísla
banners/1598997600_uspesny-web_390x60.gif
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
1543878000_mikroskop.gif
1604012400_polar_125x125.jpg
linka-bezpeci_125x125.png
ucebnice
1599602400_okentes.gif
anketa
Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
39%
34%
27%
janacek_2_240x100.jpg
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz