archiv
Učitelské noviny č. 34/2004
tisk článku

Expedice Archa Noemova

V uplynulém školním roce se naše děti věnovaly nejen osnovám, ale vyučování měly zpestřené vyprávěním o Starém zákoně. Celoroční vyprávění vyvrcholilo povídáním o Noemově arše a expedicí na toto téma. Co je vlastně expedice?

Jsou to čtyři dny plné dobrodružství, získávání nových a zajímavých dovedností a hlavně spousta práce navíc pro učitelku a trochu i pro rodiče. Všichni společně zažijí i plno legrace, a to přece stojí za to.

My jsme se na naši expedici vydali ve čtvrtek ráno. Někteří obětaví rodiče naložili nejen své děti, ale i jejich spolužáky a vyrazili jsme do Horního Jelení. Tam vypukla expedice. Hned první den byl plný práce. Taková stavba archy a dobového příbytku vyžaduje důkladnou přípravu. Je potřeba vytvořit projekt, a tak děti kreslily a malovaly, ale stihly i vyčistit les a potok, naučily se i znát míry, které se dříve používaly.

Po práci se večer u ohně ozýval smích a zpěv. Druhý den (tedy v pátek) se už stavělo naostro. Na stavbě obydlí a archy se vystřídala celá třída. Mezitím ještě děti stihly vytvářet keramické nádoby na hrnčířském kruhu (aby bylo po vylodění v čem vařit a z čeho jíst). S paní učitelkou vyráběly bubínky z pravé kozí kůže (aby bylo čím oslavit konec potopy). A večer zase oheň a zpěv: …kocábku náram, náram…

V sobotu přišel vrchol expedice. Nasedli jsme na archu (samozřejmě v kostýmech), vyzkoušeli jsme bydlení v příbytku v lese. Na oslavu konce potopy jsme vyrobili spoustu šperků z kůže a kamínků. Také jsme se naučili dělat papír, abychom měli na co zaznamenat to báječné dobrodružství, které nezažil jen Noe, ale i my - děti a rodiče z tehdejší 3.A ZŠ Pardubice Gorkého.

Jana Chrudimská,
matka žáka ZŠ Gorkého, Pardubice

< zpět do čísla
banners/un_390x60_rmj.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz