archiv
Učitelské noviny č. 23/2004
tisk článku

Česky se tam opravdu nemluví

Necelá čtyřicítka kluků a holek od 10 do 15 let postává v hloučcích před autobusem. Všem se v obličejích zračí jindy nevídaná nervozita. I ty nejsuverénnější výrazy kamsi mizí. Výchovný moment, který slastně vychutnávám. Přijíždí první auto, za okamžik padne první dvojice jmen. „Pane učiteli, jak řeknu, že mi to nechutná?“ Tvářím se důležitě, než odpovím, dělám drahoty. „Skalský, Pacovský!“ Dvojice kluků bledne a táhne tašky směrem k autu, kde na ně čeká usměvavá paní:“Hello!“ Ano, dorazili jsme do Oxfordu.

Kluci a holky jsou ze dvou ústeckých základek – Hluboké v Neštěmicích a ul.České mládeže. Vedení těchto škol se rozhodlo uspořádat pro ně šestidenní poznávací zájezd do Oxfordu a okolí zakončený celodenní prohlídkou Londýna. Za neštěmickou ZŠ se účastní ředitel školy Jiří Oprchal, za ZŠ České mládeže zástupkyně školy Petra Holasová. Jirka – pomalu si zvykám na tykání – natáčí všechno vášnivě na kameru. Na tykání si časem zvyknu, na záběr kamery asi nikdy. Šarmantní Petře kamera potíže nedělá. V její přítomnosti se snažíme vystupovat jako nefalšovaní gentlemeni.

Vše zatím běží podle plánu. Ráno vyrážíme „na kameny“, jak pracovně říkáme výletu do oblasti Stonehenge. Pavel – průvodce CK Kristof a tak trochu showman - si bere mikrofon: „Dobré játro, opět se vám hlásíme s pravidelnou relací rádia BÉBÉCÉ. Na úvod si jako vždy pustíme naši známou znělku „Happy Day“. Kývne na Mildu – jednoho ze dvou řidičů „medvěda“, jak se přezdívá 57místnému autobusu neuvěřitelných rozměrů. Milda nám pouští „šťastný den“.

Vyvrcholením všeho je pochopitelně Londýn. Při výstupu z „medvěda“ musíme děti chytat jedno po druhém přímo u dveří. Mají oči přilepené k Big Benu a sotva vnímají, že „medvěd“ zastavil vlevo a vystupují tedy na opačnou stranu. Při procházce St. James´s parkem se nám v davu turistů ztrácí drobná páťanda Lucka. Mobil má samozřejmě u starší sestry ze sedmičky. Bezpečnostní pokyny fungují naštěstí spolehlivě. Do půl hodiny přivádí Lucku strážník, fotku jeho kolegy viděla ve škole na obrázku a sama se mu přihlásila. Už je zas veselá a vytahuje z igelitky plastikovou policejní přilbu s odznakem, kterou koupila v obchodě se suvenýry. „Ještě jsem mu štípla čepici,“ mrká na nás triumfálně. Při výstupu na London Eye – obří kolo, které vás vyveze 255 metrů nad hlavní město, nás postupně kontroluje bezpečnostní služba: „Nuž?“. Když nic nezjistí, pouští nás dál: „Mužež“.

Navečer u autobusu vaříme párky a „medvěd“ nás bezpečně odváží zpátky domů. „My nikam nechcem,“ ozývá se z vícero sedaček. Jsem spokojen. Také se mi nechce, ale těším se. Těším se, jak předáme děti, obohacené o nevšední zážitek, zpátky rodičům. A po všech těch toastech a bagetách, na krajíc nezaměnitelného českého chleba s máslem.

René Pultr,
učitel AJ ZŠ Neštěmice

 
< zpět do čísla
banners/lesany_konkurz_390x60.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz