archiv
Učitelské noviny č. 36/2004
tisk článku

Bariéry v nás a kolem nás

Děti, ale i dospělí si mohli na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je „chodit na vozíku“, „vidět“ rukama či „slyšet“ očima. V prostoru před vsetínskou radnicí se totiž uskutečnil Den bariér v nás a kolem nás, který již po třetí zorganizovala ZŠ Integra Vsetín. Akce přilákala desítky lidí, kteří nejsou lhostejní k problémům našich handicapovaných spoluobčanů.

„Touto kampaní jsme chtěli občanům zprostředkovat osobní zkušenost s problémy bariér a zvýšit povědomí veřejnosti o této problematice. Naší snahou je, aby si každý uvědomil, že zdraví je dar, který nám může být kdykoliv odňat,“ vysvětlil hlavní myšlenku akce ředitel ZŠ Integra Libor Podešva.

Sami tělesně postižení občané vnímají současnou situaci v naší zemi mnohem lépe, než před deseti lety. „I když je v myšlení zdravých lidí stále cítit bariéra, teď, kdy nejsou zdravotně znevýhodnění občané sdružováni v jednom zařízení, ale naopak se snaží integrovat do společnosti, je situace mnohem lepší. Velké rezervy však vidím v nepřístupnosti mnohých veřejných budov imobilním občanům,“ uvedl Lumír Vávra, invalidní důchodce a člověk zapojující se do činnosti mnoha nadací pomáhajících zdravotně postiženým občanům.

Jen mezi vsetínskými občany je podle statistik téměř 3400 zdravotně postižených občanů, z toho více než 100 vozíčkářů. „Tito lidí však tady mnohdy ani nebydlí, neboť tu nemají podmínky pro život. Veřejná doprava, školy, úřady, továrny či ubytování je pro ně nepřístupné. A to nemluvím o nedostupných komunikačních systémech pro nevidomé a neslyšící. To je značně diskriminuje při vzdělávání, zaměstnání či volném čase,“ jmenoval hlavní problémy postižených osob Libor Podešva.

Představitelé vsetínské radnice si tyto nedostatky uvědomují a v rámci možností se je snaží řešit. „My se samozřejmě snažíme ve městě postupně odstraňovat všechny bariéry, ale v dlouhé historii výstavby města nebyly brány v potaz potřeby handicapovaných občanů, takže odstranit všechny nedostatky na komunikacích a budovách v krátké době nelze. Nicméně, v současné době je členem komise výstavby jeden vozíčkář, takže všechny nové a rekonstruované stavby musí splňovat nejen příslušné normy, ale jsou i pod tímto dohledem,“ řekl vsetínský starosta Jiří Čunek.

Den bariér v nás a kolem nás završila vernisáž výstavy fotografií tělesně i mentálně handicapovaných osob vsetínského rodáka Jindřicha Štreita. Celou akci přijel zdokumentovat také známý filmový režisér Otakáro Schmidt.

Eva Stejskalová,
Vsetín

< zpět do čísla
banners/albert_390x60px_new.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz