archiv
Učitelské noviny č. 19/2003
tisk článku

Kniha měla svátek

Den 2. dubna 2003 nebyl jen tak ledajaký. Do naší základní školy – „Hlucháku“ - jsme přicházeli ne jako žáci Tomáš, Bára, Tereza, Helča, Sandra, Franta…., ale jako praotec Čech, kněžna Libuše, Polednice, Pipi Dlouhá punčocha, Barunka nebo jako cestovatelé a badatelé.
Po zvonění jsme neusedli do lavic, neotvírali učebnice ani diktátové sešity, ale ztvárňovali jsme literární postavy a představovali autory oblíbených knih. Praotec Čech „vystupoval“ na horu Říp, kněžna Libuše předvídala budoucnost, trpaslíci pěkně zazpívali, Pipi Dlouhá punčocha připravila zajímavosti o spisovatelce Astrid Lingdrenové. Postavu z Erbenovy Kytice vystřídala parodie na Polednici, cestovatel a badatel R. Pearry nás seznámil s částí zajímavých spisů.
Mnoho nových poznatků jsme objevovali při řešení tajenek, doplňovaček a hádanek. Zašli jsme i do knihovny cizích jazyků, kde jsme si prohlédli anglické časopisy a seznámili se s anglickými názvy pohádkových postav.
V druhé části netradičního vyučování jsme měli možnost setkat se s Harry Potterem, Hermionou, Robinem Hoodem, Zubejdou, Ferdou mravencem, Karkulkou, Popelkou, s vodníky, čarodějnicemi, ježidědky, princeznami… Ti všichni se vyrojili ze tříd 1. stupně i se svými přestrojenými učitelkami.
Po přehlídce oblíbených literárních postav jsme ještě soutěžili a vyjadřovali jsme ústně, písemně i výtvarně své pocity na téma Kniha má svátek. Kromě toho, že celý den panovala skvělá nálada, jsme se dozvěděli hodně nového a zajímavého. Pochopili jsme i slova K.Čapka: „Knihy nečteme jen proto, abychom byli vzdělaní, ale proto, aby nám zkrášlily svět.“

Podle vyjádření spolužáků z 5.C

zpracovaly HELENA ČERMÁKOVÁ
a BARBORA FIŠEROVÁ,

ZŠ 8.května, Šumperk

< zpět do čísla
banners/univerzita_pardubice_2_390x60.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
31%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz