archiv
Učitelské noviny č. 16/2004
tisk článku

Netradiční vyučování

Je 8. dubna, první den školních velikonočních prázdnin, ale v Pasece v okrese Olomouc začíná „vyučování“. Vyhrává obecní rozhlas a na fotbalové hřiště, do prostor kulturního domu a jeho okolí se sjíždějí příslušníci integrovaného záchranného systému. V 9.00 hodin jsou slavnostně uvítáni vzácní hosté, příslušníci Požární stanice Olomouc, příslušníci odboru prevence a ochrany obyvatelstva HZS Olomouckého kraje, příslušnici Policie ČR z Olomouce a Uničova. Je odstartován tradiční Bezpečnostně branný den, který pořádá Základní škola v Pasece spolu s Kulturní komisí obce Paseka pro všechny děti školního i předškolního věku.

I přes nepřízeň počasí, neboť drobně poprchává, je rozdáno 60 startovacích lístků a soutěžící – žáci místní ZŠ i okolních škol – se rozbíhají poměřit si své síly v zajímavých disciplínách. Poznávají dopravní značky a řeší dopravní situace nejen v testech, ale i při praktické zkoušce na dopravním hřišti pod dozorem příslušníků policie. U hasičů zkoušejí proudem vody srazit terč, vyplňují znalostní test, seznamují se s možnostmi ochrany obyvatelstva. Zkušená zdravotní sestra dohlíží na to, jak umějí děti ošetřit drobná poranění. I znalost důležitých telefonních čísel je potřebná a schopnost správně popsat ohlašovanou událost často zachraňuje životy či majetek…

Pokud mají děti splněny všechny disciplíny nebo si jen chtějí na chvíli odpočinout, mohou se zastavit u ukázkových stanovišť a zkusit si, jak se řídí robot pyrotechniků při zneškodňování nalezené výbušniny, nechat si na památku sejmout otisky svých prstů, či pečlivě prozkoumat hasičský výjezdový vůz včetně jeho technického vybavení.

Pomalu se blíží poledne a malí i velcí netrpělivě očekávají vyhlašování výsledků a rozdávání cen. Pyrotechnici zneškodňují poslední výbušninu, hasiči vysvlékají ochranný oblek, policista naposledy spustí sirénu. Nejúspěšnější soutěžící si odnášejí zajímavé ceny věnované příslušníky PČR a od hasičů dostávají průkazku Domácího inspektora PO.

Tak zase za rok nashledanou a děkujeme všem ochotným lidem – policistům, hasičům, členům kulturní komise – za zajímavé a poučné dopoledne.

I takto lze plnit školní minimální preventivní program a vyučovat Ochranu člověka při mimořádných situacích. Jen tak mimochodem obec Paseka má 1200 obyvatel a místní ZŠ 45 žáků.

Jana Knápková,
ředitelka ZŠ Paseka

< zpět do čísla
banners/un_390x60_rmj.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz