archiv
Učitelské noviny č. 38/2004
tisk článku

Lehce přebytečná právnická osoba

Když prezident podepisoval nový školský zákon, církevním školám musel spadnout pořádný kámen ze srdce. Aby ne, uteče pár měsíců a nikdo už nebude smět zpochybňovat jejich existenci. Díky školské právnické osobě (š.p.o.), novotvaru českého právního řádu, který má školám bez ohledu na zřizovatele usnadnit živobytí, získají i ony kýženou právní subjektivitu.

Jenže nebýt jich, spíš než novotvar by š.p.o. slušelo označení slepé střevo, protože nikdo, kromě ministerstva školství a církevních škol ji nechce, anebo snad přesněji nepotřebuje.

Těžko se chce věřit tomu, že prolíná celým zákonem jen kvůli církevním školám. Být politická vůle, mohly mít tyto školy svou malou novelu církevního zákona, s ní právní subjektivitu a poté i boží klid. Místo toho se vymyslela oklika, nad jejíž zbytečností kroutí hlavou nejen mnozí právníci. Ačkoli před časem soukromé školy kvůli této zbytečnosti prožily pár bezesných nocí, kdy se jim pod nervózními víčky zjevoval správce konkurzní podstaty, aby zlikvidoval jejich školy s.r.o. Až s podmínkou, že na š.p.o. může škola přejít, jen když bude její zřizovatel chtít, se soukromníkům vrátil klidný spánek. A odpůrcům přibyl další důkaz její zbytečnosti.

Možná je š.p.o. geniálním nápadem, efektivní právnickou formou s možnostmi, které současníci zatím neumějí docenit. Možná že jejím dnešním posměváčkům budoucnost pěkně přistřihne křídla. A také nutno přiznat - úředníkům ministerstva se během několika let bojů podařilo š.p.o. vypilovat do podoby, podle níž s velkou pravděpodobností budou moci školy fungovat a prosperovat.

Ale jedno je téměř jisté, úspěch bude š.p.o. slavit jen tehdy, když bude výhodnější než rozpočtové a příspěvkové organizace, „eseróčka“ i akciové společnosti. A soudě ze současných reakcí krajů, obcí i škol, pak to v tomto punktu na brzké postřižiny posměváčků nevypadá. V lepším případě se o š.p.o. hovoří jako o nepřesvědčivé alternativě a nesystémovém a administrativně náročném řešení, v horším případě jako o právním balastu, který nás zavede maximálně do byrokratického ráje. A jsou i tací, kteří se, a vůbec ne nelogicky, lekají okamžiku, kdy se se svou osobou přihlásí také třeba knihovníci nebo hasiči.

PETR HUSNÍK

< zpět do čísla
banners/univerzita_pardubice_2_390x60.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz