archiv
Učitelské noviny č. 15/2004
tisk článku

Fair play pro ZŠ Postoloprty

V polovině března proběhlo v kongresovém sále pražského hotelu Pyramida předávání cen Fair-Play. Součástí ceremoniálu bylo také ocenění vybraných žáků, pedagogů a školních kolektivů za ušlechtilé činy v oblasti školního sportu. Největším soustem pro přítomné zástupce sedmé velmoci však bylo ocenění Radka Váni, který společně s reportérem ČT odhalil korupci v českém fotbalu.

Celý program velice kultivovaným způsobem uváděla Květa Pecková za přítomnosti ministryně školství Petry Buzkové a předsedy ČOV Milana Jiráska.

Pro mě jako učitele bylo však nejpříjemnější poznat všechny ty kluky a holky, kteří nezištně a se samozřejmostí nasadili vlastní úspěch a mnohdy i život za zdraví svého kamaráda. Dokud budou po školních chodbách takové děti chodit, nejsme oprávněni vynášet odsuzující zobecňující závěry nad mladou generací; kritizovat by mohla studentka z Plzně, která zachránila v hromadném dopravním prostředku život člověku, aniž by jí někdo z kolemstojících pomohl. Byla by v právu. A vsadím se, že právě tito klidně přihlížející občané tráví často nejednu chvilku láteřením nad zkažeností mládí. Možná by nebylo od věci snést se občas z obláčku, na němž se my, dospělí, často vznášíme s pocitem všeznalosti a neomylnosti.

Nejdůležitější věta programu však zazněla až téměř na samý závěr a bohužel, poněkud symptomaticky pro současnou společnost, trochu zapadla v končícím programu. „Přátelé, zapomněli jsme na to nejdůležitější. Zapomněli jsme poděkovat všem rodičům, kteří svou roli berou opravdově a poctivě a bez nichž bychom dnes neměli co předávat. Poděkovat všem kantorům, kteří se značnou měrou podílejí na budoucnosti našeho státu, když svoje svěřence nejen učí, ale především vedou správným směrem, vychovávají a tím spoluutváří lidskou osobnost,“ řekl jeden z čestných hostů. Já Vám, pane, děkuji a dodávám: “K čertu, kde to žijeme, když priorita kvalitních podmínek vzdělávání a výchovy je pouze volební komodita!“

Školnímu sportovnímu klubu při ZŠ Postoloprty byla udělena cena Fair Play za ušlechtilý mravní čin, když se v roce 2003 zřekl finanční částky za 1. místo v soutěži vyhlášené k 10. výročí založení AŠSK ve prospěch sportovních klubů z Litoměřicka, které byly postiženy povodněmi. Poděkování patří jak všem učitelům a vedoucím sportovních kroužků, především paní učitelce Mgr. Zdeně Kovářové, tak dětem, bez jejichž zapálení pro společnou věc by veškeré snažení ztrácelo smysl.

Karel Folber,
zástupce ředitelky školy
ZŠ Postoloprty

< zpět do čísla
banners/un_390x60_rmj.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz