archiv
Učitelské noviny č. 02/2010
tisk článku

Vánoční ladění začalo v červnu

 

V červnu 2009 jsme na ZUŠ B. Smetany v Plzni společně s kolegy z hudebního oboru nadnesli téma vánočního koncertu, který se měl konat na konci listopadu v Divadle J. K. Tyla v Plzni. Vzniklo propojení tanečního oboru, dětského pěveckého sboru Notičky a dětského folklorního souboru Plzeňaček. Dohodli jsme se na určitých písních se zimní a vánoční tematikou a rozjeli se na prázdniny.
Hned na počátku září jsme scénář konkretizovali i s mluveným slovem – říkadly a přechody mezi sedmi písněmi, tancem a uspořádáním celého prostoru. Celkem se totiž jednalo o 95 dětí na scéně, 60 zpívajících (ve věku 6 – 8 let), 20 členů kapely (ve věku 5 – 17 let) a 15 tanečnic (ve věku 10 – 12 let).
Už po první společné zkoušce jsme vnímali, že to bude i o vzájemné trpělivosti a naslouchání nás dospělých i dětí. Jsem ráda, že jsme touto cestou měli možnost vzájemně nahlédnout do tvůrčí činnosti svých kolegů na škole. Byla to zkouška komunikace, otevřenosti, vedení se ke společnému projektu. Za pěvecký sbor to byla – Jana Pošarová, Ivana Janišová, Markéta Stolzová, za Plzeňaček – Olga Hráchová a Jan Rezek. I tímto jim ještě děkuji za důvěru, podporu, invenci, že jsem mohla realizovat svoji choreografickou představu. Byla jsem pověřena i režií tohoto vystoupení. Velká zkušenost.
Samozřejmě velký potenciál jsme všichni měli ve všech účastnících se žácích naší školy. Postupně se ze společných zkoušek učili vzájemné toleranci, kázni, samostatnosti, hudebnímu i prostorovému cítění a tvořivosti. Děti ze sborečku byly zapojeny do tanců, pohybu na scéně, aby všechny tři složky tvořily kompaktní celek. Na scéně nebyl žádný učitel, dospělý, nikdo „zpěváčky“ nedirigoval. Dne 30. 11. 2009 v 19.00 hodin se otevřela opona ve velkém divadle v Plzni a dětem zářily oči. Představení začalo. Bylo nám z toho v zákulisí hřejivo u srdíčka. A myslím, že i divákům ve zcela zaplněném krásném divadle.
Tento slavností večer vystupovali ještě žáci Baletní školy při DJKT v Plzni s tancem „Čertoviny“ (hudba Petr Malásek, choreografie Martin Šinták). Dále společný smyčcový orchestr ZUŠ Sokolovská a ZUŠ B. Smetany v Plzni, který doprovázel pěvecký sbor Schola u redemptoristů v Plzni. Zněly krásné vánoční písně a koledy. Po přestávce hrál Big-band Konzervatoře v Plzni.
Takový společný projekt byl uskutečněn v plzeňském velkém divadle poprvé a doufám, že ne naposledy.
Lenka Jíšová,
taneční obor ZUŠ B. Smetany v Plzni
< zpět do čísla
banners/muvs_390x60_6.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
1543878000_mikroskop.gif
linka-bezpeci_125x125.png
ucebnice
anketa
Pomůže Strategie 2030+ změnit školství k lepšímu?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
38%
34%
28%
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2021 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz