archiv
Učitelské noviny č. 01/2004
tisk článku

Velká soutěž malých zpěváků

Regionální pěvecká soutěž Lyra, kterou pořádá Základní škola Vémyslice na okrese Znojmo vznikla před šesti lety. Jejím původním záměrem bylo zorganizovat soutěž, v níž by si žáci změřili pěvecké schopnosti mimo rámec své základní školy. To se podařilo zrealizovat. A co víc, ze soutěže se stala příjemná tradice a získává si čím dál větší popularitu.
Vše začíná školními koly, z nichž jsou nominováni 1 až 2 zástupci do určených kategorií. Ti se pak sejdou za doprovodu svých vyučujících v sokolovně ve Vémyslicích, aby porovnali své výkony s ostatními a získali pro svou školu co nejlepší umístění. Jejich výkony hodnotí odborná porota, v níž usedají učitelé sólového zpěvu okolních ZUŠ.
Dopoledne provází příjemná pohoda. Obecenstvo tvoří žáci Základní školy Vémyslice, ale dveře jsou otevřeny i pro veřejnost. Vyvrcholením soutěže je kromě vyhlášení výsledků, předání cen a společně zazpívané písně „Zpívání“ i přehlídka devíti loňských finalistů, kteří vystupují s hudební skupinou M.Blok.
Součástí Lyry jsou i večerní přehlídky konané ve Vémyslicích a v Moravském Krumlově. Ty jsou rozděleny na dvě části. V první zpívají vítězové jednotlivých kategorií, kteří se umístili na prvních pěti místech. Ve druhé, která je koncipována jako malá hudební show, se představují loňští finalisté s kapelou. Aby jejich image byla co nejdokonalejší, starají se o ně v zákulisí kadeřnice a vizážistka. Atmosféra večera je umocněna barevnými světly a videoprojekcí.
Letos se regionálního kola soutěže zúčastnilo 44 zpěváků z 10 škol. V porotě usedli Roman Anderle ze ZUŠ Rosice, Josef Hanák ze ZUŠ Moravský Krumlov a Ivana Marková ze ZUŠ Rosice, která byla zároveň předsedkyní poroty. Děti vložily do zpěvu celé své dušičky. Proto byla práce porotců velmi náročná. Přesto nakonec vybrali pět nejlepších z každé kategorie.
Co si o soutěži myslí její účastníci?
Jarmila Nováčková, 6. třída: Lyra je moc pěkná pěvecká soutěž, která dává šanci malým i velkým zpěváčkům. Když jsem se po 2.místě v loňském roce připravovala na výstup s kapelou, moc jsem se těšila, ale netušila jsem, co vše mě čeká. Zkoušky, natáčení klipů, generálka, kadeřnice…, ale výsledek stál za to. Vyzkoušela jsem si na vlastní kůži jaké je povolání zpěvačky a asi bych nechtěla mít takovou profesi..
Michaela Lukášová, 4. třída: Lyra je pro mě dárek do života. Strašně ráda zpívám a zároveň hraji na klávesy. Tím více potěší, když se to publiku líbí. Vyhráli jsme všichni a těšíme se na další setkání.

Vítězové letošního ročníku vystoupili ve večerních vysíláních televize Lyra, které uváděli žáci 9.třídy ZŠ Vémyslice. Akce spočívá v dlouhodobé a obětavé přípravě nejen dětí, ale také členů kapely a celého učitelského sboru ZŠ Vémyslice. Všem cestou velmi děkujeme.

 

M.CHUDOBOVÁ a D.DRAHOZALOVÁ,
ZŠ Vémyslice

< zpět do čísla
banners/albert_390x60px_new.jpg
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz