zpravy

Problematika licencování ve školství

16. 09. 2013

Mějte své licence pod kontrolou

Při každém nákupu počítačů do škol musí ředitel/IT manažer mimo jiné řešit správné zalicencování operačního systému Windows. S cílem předejít případným potížím, které mohou v souvislosti s nesprávným licencováním vzniknout, proto nabízíme přehled nejčastějších problémů, které mohou nastat.  Nejčastějšími důvody nesprávného licencování je chybějící podkladová licence, tedy chybějící instalace dané licence na vybraný počítač. To znamená, že pokud si zakoupíte počítač bez podkladové licence, není možné instalovat na daný počítač operační systém Windows v rámci multilicence.

Podkladové licence mohou představovat:

 

a)  Operační systém Windows v licenčním modelu OEM (naistalované již na počítači),

b)  Operační systém Windows v licenčním modelu FPP (krabicová verze),

c)  Operační systém AppleOS X – pouze v případě, že tento operační systém je na počítači nainstalován, jedná se o plnohodnotnou licenci, ne pouze upgrade licenci.

V mnoha případech není možné předinstalovat operační systém OS X na jiné počítače, než jsou výrobky společnosti Apple. Pokud používáte počítače bez podkladové licence, jedná se o případ nesprávného zalicencování a jako takový může být posuzován jako přestupek, či trestný čin. Jedná se o porušení licenční smlouvy.

Od 1. 1. 2012 došlo ke změně v oblasti trestní odpovědnosti právnických osob. Tato změna do našeho právního systému přináší koncept trestní odpovědnosti právnických osob.  Nově jsou právnické osoby odpovědné za v trestním zákoníku vymezený okruh trestných činů, jako jsou např. podvody, legalizace výnosů z trestné činnosti a v neposlední řadě taktéž porušování autorských práv, práv souvisejících s autorským právem a práv k databázi (§ 270 trestního zákoníku). V praxi to znamená, že od ledna tohoto roku byste měli klást důraz na použití softwaru, tedy licencí v souladu s licenčními podmínkami daného výrobce. Pokud byste licenční podmínky porušili, hrozí riziko případného trestního postihu nejen fyzickým osobám, ale i osobám právnickým.

Pokud si nejste jisti správností vašeho licencování, tak prosím kontaktujte vašeho dodavatele IT, nebo informační linku společnosti Microsoft na telefonním čísle: 841 300 300.


DISKUZE K ČLÁNKU:

  Pokud chcete přispět do diskuze, vyplňte následující formulář:

  jméno a příjmení:
  email: *
  váš příspěvek: *  * uvedená pole jsou povinná
  banners/1558389600_patron-deti_390x60.jpg
  reklama un

  1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
  reklama
  akcent_09-19_125x125.gif
  1543878000_mikroskop.gif
  ucebnice
  anketa
  Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
  ANO
  NE
  NEVÍM
  ano
  ne
  nevim
  48%
  32%
  20%
  cti2a
  linka_duvery_240x100.jpg
  © Copyright 2010 - 2019 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz