počkejte prosím, zpracovávám data

Aktuality

23. 2. 2024

Ukrajinci tvoří nejpočetnější skupinu dětí cizinců v regionálním školství

(čtk) Ukrajinci tvoří nejpočetnější skupinu dětí cizinců v regionálním školství. Zatímco ve školním roce 2013/2014 bylo v českých základních školách zhruba 15.000 žáků cizinců, z čehož více než 3500 byli Ukrajinci, v tomto školním roce je v základních školách dětí cizinců asi 70.600, přičemž Ukrajinců je přes 47.800. V porovnání s loňským školním rokem ubylo v základních školách asi 2000 dětí cizinců. Vyplývá to z dat ministerstva školství. Ukrajinští uprchlíci tvořili ke konci září 2023 většinu ukrajinských dětí a žáků v českém regionálním školství. Většina uprchlických dětí se vzdělává ve veřejných školách.

číst více…

23. 2. 2024

HaDivadlo chystá přehlídku „HaDivadlo hrou“ pro zájemce o téma vzdělávání divadlem a v divadlech

Komerční sdělení

V termínu 12.–14. března 2024 připravuje brněnská scéna HaDivadlo přehlídku neformálního vzdělávání v divadle. Představí různorodé vzdělávací aktivity HaDivadla a nabídne prostor k diskuzi o vzdělávacím potenciálu divadla. V plánu je program určený všem zájemcům, který je volně přístupný a z velké části zdarma. Součástí bude i sekce pouze pro profesionály, ať už stávající či budoucí, z oblasti neformálního vzdělávání.

číst více…

20. 2. 2024

Liberecké krajské zastupitelstvo vyzvalo ministerstvo k dofinancování škol

(čtk) Výzvu Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ČR k dofinancování platů nepedagogických pracovníků dnes schválil zastupitelé Libereckého kraje. Zároveň vyzvali ministerstvo a vládu k zahájení okamžitého jednání s obcemi o financování regionálního školství na příští období. Podle aktuálních odhadů chybí na mzdy a odvody nepedagogických pracovníků v kraji přes 152 milionů korun, řekl na jednání hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), který materiál zastupitelstvu předkládal.

číst více…

20. 2. 2024

Vláda podle Beka při řešení rozpočtu školství zvolila delší, zato horší cestu

(čtk) Vládní koalice se v případě letošního rozpočtu školství rozhodla jít delší, zato horší cestou. Na sociální síti to napsal ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Následky podle něj nesou koaliční politici, on, Starostové, ministerstvo školství a především školy. Reagoval tak mimo jiné na kritiku předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) a předsedy Asociace krajů a jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS). Kritiku považuje za pokryteckou.

číst více…

16. 2. 2024

Na jihomoravské střední školy se většina hlásí elektronicky, evidují ředitelé

(čtk) Ředitelé jihomoravských středních škol evidují výrazně více elektronických než papírových přihlášek uchazečů o studium. V prvních dnech po spuštění digitálního systému zaznamenali několik dotazů od rodičů, všímali si také zdvojených přihlášek, které ale Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) postupně sjednotilo. Celkově nový systém vnímají jako zjednodušení. 

číst více…

16. 2. 2024

Bek: Do škol v Česku se podařilo zařadit zhruba 50 000 dětí z Ukrajiny

(čtk) Do škol v Česku se podařilo zařadit zhruba 50 000 dětí z Ukrajiny. Letos se ministerstvo školství chce soustředit mimo jiné na posílení výuky češtiny uprchlíků či na podporu duševního zdraví. Za dva měsíce se resort chystá také spustit plošné testování cizinců z českého jazyka ve školách, které má zjistit stav znalostí. Na závěr dvoudenní konference o inkluzivním vzdělávání a začleňování ukrajinských uprchlíků to řekl ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Podle expertů z několika evropských států se hostitelské země potýkají s podobnými problémy, a to třeba s nedostatkem míst ve školách či nedostatečnou jazykovou přípravou.

číst více…

14. 2. 2024

Klub ANO chce zřídit sněmovní vyšetřovací komisi ke střelbě na FF UK

Poslanecký klub opozičního hnutí ANO chce, aby Sněmovna zřídila vyšetřovací komisi k prosincové střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V budově fakulty její student zastřelil 14 lidí a poté i sebe, dalších 25 lidí zranil. Návrh na zřízení komise dnes doručila předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová do sekretariátu předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09). S výzvou ke zřízení komise přišel poslanec ANO Jan Richter, jehož dcera byla při střelbě zraněna. Sám členem komise být nechce. Představitelé ANO to oznámili na dnešní tiskové konferenci. O zřízení komise musí rozhodnout plénum Sněmovny.

číst více…

13. 2. 2024

WocaBee vzdělává učitele bezplatně již čtvrtý školní rok. Na únor připravili dalších pět odborných webinářů.

Komerční sdělení

Tisíce zúčastněných učitelů, čtyři desítky online setkání s kvalitními lektory, nejlepší hodnocení. To jsou ve zkratce odborné webináře pro učitele (nejen) cizích jazyků, které od roku 2021 organizuje společnost WocaBee, poskytovatel inovativní aplikace na učení slovíček pro školy. V únorové sérii webinářů najdou učitelé opět užitečné tipy na oživení a zefektivnění svých hodin cizích jazyků.

číst více…

13. 2. 2024

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy se za týden vrátí k běžné výuce

(čtk) Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v pondělí začne letní semestr. Studenti a zaměstnanci fakulty se vrátí k akademickému životu i v hlavní budově na náměstí Jana Palacha, kde před Vánocemii pachatel zastřelil 14 lidí, poté i sebe a dalších 25 lidí zranil. Sídlo fakulty se bude využívat s výjimkou čtvrtého patra, některé předměty se budou učit v náhradních prostorách fakulty nebo univerzity, řekla proděkanka fakulty pro vnější vztahy a další vzdělávání Michalea Slussareff.

číst více…

12. 2. 2024

O penězích na platy 2000 nepedagogických zaměstnanců bude v úterý jednat koalice

(čtk) Na zaplacení 2000 nepedagogických zaměstnanců v regionálním školství, jak požadují školské odbory a asociace, je podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) potřeba 800 milionů korun. Suma podle něj představuje výrazně menší částku, než o které se mluvilo na podzim. Na posílení rozpočtu regionálního školství se musí dohodnout celá vládní koalice, uvedl Bek na tiskové konferenci po dnešním jednání s odbory.

číst více…

12. 2. 2024

Ministr Bek dnes bude jednat o penězích pro školy se zástupci odborů a ředitelů

(čtk) Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) se dnes setká se zástupci školských odborů a asociace sdružují ředitele škol. Jednat budou o rozpisu rozpočtu pro regionální školství, který ministerstvo školství rozeslalo školám a který podle odborářů nerespektuje předchozí dohody. Bek v neděli uvedl, že v příštích dnech se zástupci škol setkají i s premiérem Petrem Fialou (ODS), protože o řešení by musela rozhodovat celá vláda.

číst více…

8. 2. 2024

Cermat: Rodiče budou moci na webu přihlášek na SŠ určit, která přihláška platí

(čtk) Cermat připravuje v elektronickém systému pro přihlášky na střední školy funkci, která rodičům umožní vybrat jednu platnou přihlášku, pokud jich podali chybně více. K dispozici by funkce měla být v nejbližších dnech, řekla mluvčí Cermatu Jana Patáková. Ředitel Cermatu Miroslav Krejčí včera odpoledne sdělil, že by funkce měla být dostupná ve čtvrtek. Nyní je platná každá přihláška, kterou rodiče přes elektronický systém DiPSy pošlou a dostanou k ní od Cermatu potvrzení. Může se tak stát, že jsou některé přihlášky duplicitní. Rodiče budou moct přihlášky podávat a měnit do 20. února.

číst více…
Další články

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny