počkejte prosím, zpracovávám data

Aktuality

28. 9. 2022

DIGI IN – sledujte nové podcasty NPI ČR

Do moderní školy patří nejen digitální technologie, ale taky zábava a spolupráce, říká ve 3. díle nového podcastu DIGI IN ředitel ZŠ Hrádek nad Nisou. Jaroslav Poláček. Je zároveň učitelem informatiky a matematiky, a tak povídání s autorem podcastu Janem Schönbauerem srší i zajímavými nápady do výuky.

číst více…

27. 9. 2022

Česko a Tchaj-wan se dohodly na spolupráci ve vývoji polovodičů

(čtk) Česko a Tchaj-wan se během mise senátora Jiřího Drahoše (za STAN) a zástupců ministerstev dohodly formou memorand na spolupráci na vývoji polovodičů, což má pomoci nejen automobilovému průmyslu. Součástí spolupráce je i stipendium, které získá sedm desítek Čechů na tchajwanských univerzitách. 

číst více…

26. 9. 2022

Odpadní vodu by mohly v budoucnosti čistit mikrořasy s "umělou inteligencí"

(čtk) Odpadní vodu by mohly v budoucnosti čistit mikrořasy s "umělou inteligencí". Na jejich vývoji pracují výzkumníci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Prostřednictvím chemické modifikace učí řasy reagovat na specifické podněty, například nežádoucí znečišťující a odpadní látky, informovala mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.

číst více…

20. 9. 2022

Jak na digitální kompetence na ZŠ? Sledujte živou debatu u Kulatého stolu

Sledujte a ptejte se v živé online debatě  těch, kteří už začali. Tentokrát jsme pozvali zástupkyni ředitelky ZŠ Okružní z Mostu Michaelu Šicovou, která je zároveň aprobovanou učitelkou českého jazyka a výtvarné výchovy, pedagožky Annu Ritzovou ze ZŠ generála Z. Škarvady v Ostravě-Porubě a Hanu Zbořilovou z Reálného gymnázia a ZŠ Prostějov. Jak v těchto školách šli na digitální kompetence? Jak o nich přemýšlelo vedení a učitelé ve sborovnách? Jak uvažovali o digitálních pomůckách? Čím začali?  Co se jim osvědčilo a co se naopak nepovedlo podle očekávání?

číst více…

20. 9. 2022

MZd navrhuje ve školách snížit teplotu mimo učebny a méně větrat

Minimální teplota vytápění v prostorech škol mimo učebny by se mohla snížit. Například v tělocvičnách či na chodbách by mohla být nově 17 stupňů Celsia místo dosavadních 18 a ve sprchách 21 místo 24. V učebnách by měla zůstat na 20 stupních Celsia. Vyplývá to z návrhu novely vyhlášky o hygienických požadavcích na prostory škol, kterou připravilo ministerstvo zdravotnictví (MZd). Úpravu zdůvodnilo současnou energetickou krizí v důsledku ruské agrese na Ukrajině. Novela předpokládá rovněž snížení požadavků na větrání ve třídách a tělocvičnách.

číst více…

19. 9. 2022

Zástupci EU: Pro rozvoj západního Balkánu je třeba snížit odliv mozků

(čtk) Za velký problém pro budoucí rozvoj západního Balkánu označili účastníci konference o politice pro mládež v zemích tohoto regionu odchod mladých a vzdělaných lidi do zahraničí. Podle náměstka českého ministra školství Jaroslava Millera je k tomu vede hlavně nespokojenost se stavem demokracie a práva v jejich zemích. Evropská unie by se podle něj proto měla snažit podporovat transformaci těchto států tak, aby se do nich úspěšní lidé v budoucnu chtěli zase vracet. Pomoct by k tomu mohlo posílení spolupráce EU se západobalkánským regionem třeba ve výzkumu.

číst více…

16. 9. 2022

Vědci z ústecké univerzity zkoumají spáleniště v národním parku České Švýcarsko

(čtk) Vědci z Fakulty životního prostředí ústecké univerzity zkoumají spáleniště v národním parku České Švýcarsko. V přírodní katastrofě vidí příležitost k nápravě minulých nevhodných zásahů člověka v místě. Hlavní snahou by podle vědců mělo být najít společnou řeč mezi obyvateli, ochranou přírody a turistickým ruchem. Uvedl to děkan Pavel Kuráň. Požár v Českém Švýcarsku zasáhl 1060 hektarů, na jeho likvidaci se vystřídalo 6000 hasičů. Příčinou jeho vzniku se zabývá policie.

číst více…

16. 9. 2022

Začíná akce Pěšky do školy, má zlepšit pohyb dětí a omezit dovážení auty

(čtk) Dnes začíná šestý ročník akce Pěšky do školy, která se koná jako součást Evropského týdne mobility. Děti by měly během tradiční podzimní výzvy alespoň týden chodit do školy pěšky, případně přijet na kole či koloběžce. Zapojit se mohou školy, jednotlivé třídy, týmy sousedů či spřátelených rodičů s dětmi, které mohou soutěžit o ceny. Letos se do akce přihlásilo kolem 300 škol a týmů ze 157 měst. Počet přihlášených dětí a tříd je proti předchozímu ročníku trojnásobný, činí asi 70 000 žáků.

číst více…

12. 9. 2022

Novým ředitelem Cermatu se stal odborník na IT Miroslav Krejčí

Novým ředitelem Cermatu se dnes stal odborník na kybernetickou bezpečnost a informační systémy Miroslav Krejčí. Do funkce ho jmenoval ministr školství Vladimír Balaš (STAN), informovala mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Bývalá ředitelka Cermatu Michaela Kleňhová skončila v jeho čele v květnu poté, co ji kvůli nespokojenosti s řízením a hospodařením organizace odvolal bývalý ministr školství Petr Gazdík (STAN). Cermat je organizací ministerstva školství, má na starosti zejména státní maturity a jednotné přijímací zkoušky.

číst více…
Další články

Provozovatelem webu je společnost GNOSIS spol. s r. o., která jako správce osobních údajů používá na těchto internetových stránkách cookies za účelem zvýšení uživatelského komfortu, analýze návštěvnosti i přesnějšímu cílení reklamy. Více informací naleznete zde:

Přizpůsobit cookies
Přijmout všechny