archiv
Učitelské noviny č. 17/2010
tisk článku

Návštěva profesionálních hasičů

 

V březnu jsme se my žáci 8. tříd zúčastnili exkurze u profesionálních hasičů v Plzni na Košutce. Těšili jsme se, že nás zasvětí do tajů své práce a dozvíme se, jak vypadá takový všední den profesionálního hasiče.
Celou dobu nás prováděli dva zkušení a pohlední hasiči – Lukáš a Jirka. Nejdříve nás seznámili se svým denním programem, který je rozdělen na tři směny, přičemž služba trvá nepřetržitě 24 hodin. Poté nám ukázali své zázemí a místnosti pro psychickou relaxaci. Tam mají televizi, kulečník, šipky, saunu a další. Podle jejich vyprávění jsou některé zásahy psychicky velmi náročné i pro otrlé muže.
Na chodbě nás překvapily dva skluzy – jeden 9 metrový a druhý 4 metrový. Hasiči po nich sjíždějí do garáží, aby se nezdržovali chůzí po schodech a mohli rychle vyjet – ve dne do půl minuty a v noci do dvou minut. Stejně jsme nechápali, jak to mohou stačit.
Pro dobrou fyzickou kondici využívají posilovnu a tělocvičnu. Mohli jsme si zkusit třeba horolezeckou stěnu, nekonečný žebřík, činky. Už jsme se nedivili, že mají takové svaly.
Následovalo klecové bludiště zvané polygon, které jsme si mohli také vyzkoušet. Je to maketa bytu, jeho rozvržení se často mění, aby si ho hasiči nemohli zapamatovat. Musí ho absolvovat s plnou výbavou a za úplné tmy, za efektů kouře, ohně, křiku dítěte. Je to velmi obtížné, vždyť jenom výbava hasiče váží 30 kilogramů, navíc je nutné vynést například člověka z hořícího domu. Není to tedy práce pro ženy. Sami jsme se pokoušeli zvednout figuríny sedmdesátikilového a stokilového člověka. Podařilo se nám to až v šesti lidech. Vyzkoušeli jsme si plynové masky, a pak jsme zamířili do garáží, kde parkují všechna hasičská auta. Takové auto s výbavou stojí klidně 10 milionů korun. Zaujal nás i autobus – neslouží na výlety hasičů, jak jsme se zprvu domnívali, ale je určen k evakuaci více osob, které přišly o svůj domov.
Na závěr nám – odvážlivcům – hasiči dovolili sjet po čtyřmetrové tyči a byl to pro nás obrovský zážitek. Pak jsme se s hasiči na památku vyfotili.
Na exkurzi se nám velmi líbilo, překvapilo nás, jak je práce hasičů náročná, a obdivujeme, s jakým nasazením dokáží pracovat.
Veronika Vávrová, 8. A,
ZŠ Zruč - Senec    
< zpět do čísla
banners/louskacek.gif
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
1543878000_mikroskop.gif
ucebnice
ucitelske_noviny_1_8_2019.gif
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
termaly_losiny_10-19.jpg
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2019 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz