archiv
Učitelské noviny č. 17/2010
tisk článku

Noc s Andersenem

 

V letošním školním roce jsme se rozhodli zapojit do celorepublikové akce Noc s Andersenem. Tato akce je věnována těm dětem, které i v dnešním přetechnizovaném světě mají zájem o četbu a najdou si čas na pohádky. Noc bývá spojena s přespáním mezi knihami v knihovnách, popřípadě ve školách.
Tuto možnost jsme nabídli žákům naší 5. a 6. třídy. Sešlo se celkem 17 žáků, kteří byli ochotni i po vyučování v pátek strávit čas ve škole. Sraz jsme si dali v šest hodin večer. Už ubytování ve škole bylo docela dobrodružné- tělocvična se změnila na ložnici a učebna hudební výchovy byla jídelnou. Když jsme si rozložili naše „postýlky“, vyrazili jsme do knihovny, kde na nás čekala paní knihovnice. Povídali jsme si nejen o celé akci, Andersenovi a knihách. Čas vyšel i na řešení pohádkového kvizu, četbu pohádky a předání dárků. Venku zatím nastal večer a my si museli připravit večeři.
Pak jsme ve skupinkách vytvořili pohádkový strom, myšlenkovou mapu pohádek, poslouchali jsme pohádky a hráli hry. Také jsme vyhledávali informace na internetu, řešili soutěžní úkoly. Nejnapínavější částí byla asi noční cesta odvahy, kdy jsme jen s baterkou v ruce hledali každý sám tajemné pohádkové dveře, za kterými se každý musel podepsat, abychom všichni získali zasloužený poklad. Pak už uložení ke spánku, pohádka na dobrou noc a spát. Jenže… Bděli jsme skoro do rána, někteří z nás toho moc nenaspali. Ráno zazvonil zvonec a pohádky byl… Tedy zazvonil budík a my jsme v sobotu ráno odcházeli z pohádek domů do reálného světa.
Co na tento zážitek říkali přímí účastníci?
„Noc s Andersenem se mi moc líbila. Ubytovali jsme se a pak hned jsme šli do knihovny. Tam jsme hráli soutěž, kdo uhádne nejvíc pohádek… Nejvíc se mi líbila stezka odvahy. Ve škole byla tma a my šli jen s baterkami. Za odměnu jsme dostali čokoládová kuřátka a zákusek… Já si to dost užila, spali jsme ve spacáku v tělocvičně. Chtěla bych to zažít ještě jednou, možná i víckrát… Spaní ve škole bylo super! Zažili jsme skvělý program!“
Lenka Brlíková,
ZŠ Tršice
< zpět do čísla
banners/louskacek.gif
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
1543878000_mikroskop.gif
ucebnice
ucitelske_noviny_1_8_2019.gif
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
termaly_losiny_10-19.jpg
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2019 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz