archiv
Učitelské noviny č. 31/2003
tisk článku

Zdravá výživa

Naše 15. základní škola v Mostě je již jedenáctým rokem zařazena do projektu Zdravá škola. Zástupkyně ředitelky Svobodová a učitelka vaření a praktických činností V. Karpíšková, předkladatelky našeho projektu, připravily pro osmdesát žáků pátých až osmých tříd celoroční soutěž již podruhé. V loňském školním roce se už od září tento projekt promítal v předmětech domácnost, rodinná výchova, občanská a tělesná výchova, přírodopis i do času mimo vyučování. Po absolvování základní teoretické části sestavil každý žák jídelníček zdravé výživy na jeden den, napsal básničku, slogan nebo článek o jídle, na účtence ze supermarketu vyznačil potraviny, které slouží ke zdravé výživě, zapsal si oblíbený recept zdravého jídla, které dokáže sám připravit, a podílel se na zadávání dotazníku výzkumu o zdravé výživě a vztahu lidí k ní. Společně s řádnou výukou proběhly besedy s vedoucí školní jídelny o stravování a zdravé výživě ve škole, s vedoucí školní kantýnky o zlozvycích žáků při samostatném nakupování, i návštěvy nákupních míst, v nichž lze dobře, levně a zdravě nakupovat.
V dubnu se první část projektu uzavřela a čtyři vítězné skupiny mohly postoupit do praktické části, v níž týmy musely dokázat, ze zdravá výživa může být chutná, cenově dostupná, dobře upravená i naservírovaná při dodržení všech zásad kultury stolování.
Se svými gastronomickými produkty, v nichž si své místo našly ovocné a těstovinové saláty a nejrůznější pomazánky, se týmy poměřily před učitelskou porotou. Zvítězili všichni zúčastnění. Zvýšila se informovanost dětí v oboru výživy a kultury stravování, vzbudili jsme zájem i jejich rodinných příslušníků, dokázali jsme si, že pokrmy zdravé výživy jsou cenově dostupné a snadno se dají připravit.

JAROSLAV HASIL,
15. ZŠ Most

< zpět do čísla
banners/louskacek.gif
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
1543878000_mikroskop.gif
ucebnice
ucitelske_noviny_1_8_2019.gif
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
termaly_losiny_10-19.jpg
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2019 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz