archiv
Učitelské noviny č. 31/2003
tisk článku

Jak si dovolují protestovat?

Tak nám učitelé budou zase stávkovat, paní Milerová povzdychl by asi Josef Švejk, pokud by se dožil dnešních dní. Našinec má však jiné starosti, co s dětmi, kde se doví zda právě jejich škola bude stávkovat. Prosím, ať učitelé hájí své zájmy, ale občan - tedy zákazník má snad také právo mluvit do toho, co za své peníze dostává, ale o tom už naši pedagogové a jejich odbory diskutovat příliš nechtějí.
Vzpomínám si na jednu z třídních schůzek na počátku devadesátých let. Ozval jsem se, že se mi nelíbí, že ve školní knihovně jsou stále díla klasiků marxismu-leninismu a jiná, minulé době poplatná díla takzvaných historiků opěvující Lenina a Stalina. Dostalo se mi odpovědi pedagoga, že i taková díla mají v knihovnách své místo. Nepochybně ano, ale v knihovně přístupné prvnímu stupni základní školy to svědčí spíše o trestuhodné lenosti učitelů, než o jejich demokratickém smýšlení. Nakonec se vše obešlo pouze snížením známky mého syna z předmětu oné paní, nebo snad soudružky učitelky. A knihy? Ty zůstaly v knihovně dál, a pokud ještě neumřely jsou tam možná dodnes. Pokud takoví učitelé stávkují, tak se ptám, kde berou takovou drzost?
Zkuste se někdy přeptat ve škole na svoji ratolest někdy po jedné hodině odpoledne, ouha. Mimo školníka, který tu zpravidla bydlí, zde v tuto dobu nenajdete ani nohu. Přesto se na třídních schůzkách ozývá neutuchající usedavý pláč nad nezájmem rodičů o školu a neochotou spolupracovat s učiteli. Oni si asi myslí, že své okolí přinutí k poslušnosti stejně jako své žáčky, a neuvědomují si, že celou společnost, která nesdílí jejich názor jen těžko postaví do kouta na hanbu. Byl bych rád, abychom se nedělili na my a oni, jde přece o naše děti.

RAD. MRKLAS,
dopis poslán přes webové stránky UN

< zpět do čísla
banners/tesco_390x60.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
1543878000_mikroskop.gif
ucebnice
ucitelske_noviny_1_8_2019.gif
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
termaly_losiny_10-19.jpg
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2019 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz