archiv
Učitelské noviny č. 25/2003
tisk článku

Za trávu bude jen přestupek?

Nanovo se rozhořel spor kolem marihuany

Vicepremiér Petr Mareš jako výkonný místopředseda Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky (RVKPP) předložil v dubnu Ministerstvu spravedlnosti návrh na změnu kategorizace ilegálních drog. Největší spor u odborné veřejnosti vyvolala představa, že držení "většího množství" marihuany by již nebylo postihováno jako trestný čin, ale jen jako přestupek. Mimo jiné by se to týkalo i nemalého počtu studentů, kteří jsou dnes jednou nohou v kriminále…


NENÍ DROGA JAKO DROGA

Pracovně se uvažuje o třech kategoriích: konopné látky, tedy produkty obsahující narkotikum THC (marihuana a hašiš), dále extáze a její deriváty, psychedelika (halucinogeny) a za třetí "nejtvrdší drogy", tedy narkotika amfetaminového typu, heroin.
Bouři v médiích vyvolala první kategorie, a to kvůli zmíněné dekriminalizaci marihuany. Naopak nejvíce rizikové drogy, jako například heroin, pervitin a kokain by se měly dostat do více sankcionované kategorie. Petr Mareš to pro UN upřesnil tak, že za nalezení určitého množství těchto "tvrdých" drog by dotyčný dostal o několik let vyšší trestní sazbu, než tomu bylo doposud.
Novela zákona, jež před čtyřmi lety zavedla do legislativy prapodivný termín "větší než malé množství", by podle Marešova návrhu měla být zrušena. Napříště by se stanovilo přesné množství drogy či lépe řečeno látky v ní obsažené. Nyní se vychází z interních tabulek, které si stanovili sami policisté i justice a jimiž se řídí při trestním postihu. Návrh počítá s tím, že množství by určovala vyšší a jednotná závazná norma, a to pravděpodobně vládní nařízení vycházející z lékařských, epidemiologických či policejních poznatků. "Čísla zatím nemáme ještě stanovena. Jsou nyní předmětem diskuze s právníky, policisty a lidmi pracujícími s problematikou drog v terénu," dodává PETR MAREŠ.

PRAVDA A MÝTY KOLEM MARIHUANY

V médiích se však objevila informace, že vicepremiér navrhuje stanovit pro marihuanu hranici, po jejímž překročení by šlo jen o přestupek, na 250 jointů (cigaret marihuany). Tato informace vyvolala oprávněný rozruch, a to jak na straně příznivců návrhu, tak samozřejmě i jeho odpůrců. Ti první argumentují zejména tím, že množství THC může být ve dvou různých jointech propastně rozdílné, druzí považují jakékoliv zvýšení nad současně přijímaný limit za absolutně nepřípustné. "V médiích mi tento nesmysl vložili dvakrát do úst. Celá fáma vznikla tak, že někdo z RVKPP nezávazně nadhodil určité množství THC a příslušný pan redaktor si to přepočítal na jointy, aby byla pro čtenáře tato představa přístupnější," vysvětluje Mareš.
Přestože problematika nebezpečnosti jednotlivých narkotik by měla být přírodovědeckou, tedy objektivní záležitostí, je až neuvěřitelné, jak protichůdné poznatky využívají obě strany ve sporu o marihuanu. Zastánci její dekriminalizace hovoří například o tom, že je méně nebezpečná než alkohol nebo dokonce tabák. THC psychicky uvolňuje, zatímco alkohol spíše většinou vzbuzuje agresivitu. Na rakovinu plic také zemřelo více kuřáků nikotinu než marihuany. Odpůrci naopak tvrdí, že podle jiných studií vyvolává THC duševní choroby (spouští zejména schizofrenii), je vstupní drogou pro feťáky a zvyšuje riziko vzniku rakoviny více než tabák. Na argumentech "shovívavých" k marihuaně staví i Petr Mareš, a to zvláště na základě studie, jíž vypracovalo Ministerstvo zdravotnictví (zdravotní klasifikace jednotlivých druhů narkotik). Naopak oponenti, zvláště Jiří Komorous, ředitel Národní protidrogové centrály, vycházejí z materiálů alarmujících, zejména z americké studie University School of Medicine v Saint Louis. Kde je tedy pravda?

VĚDA JE NA „MARJÁNKU“ KRÁTKÁ?

"Problém je částečně v rovině empirie, dílem je však ovlivněn emocemi. Pan plukovník Komorous vychází z tradičního amerického postoje, který je podporován mocným policejním lobby v USA. Obávám se, že k úplně objektivnímu závěru nedojdeme, protože nemáme k dispozici dostatek dat," myslí si Mareš.
JIŘÍMU KOMOROUSOVI jsme také chtěli dát prostor v tomto článku, ale pro jeho velké pracovní vytížení se nám ho nepodařilo kontaktovat. Tak tedy alespoň citace z tisku (Právo, 5. 6. 03): „Jsem rozhořčen tím, jak předkladatelé a jejich neoficiální mluvčí, vedoucí Drop In Ivan Douda, lidi obelhávají, když tvrdí, že marihuana ve srovnání s alkoholem a cigaretami je stejně, nebo dokonce méně nebezpečná.“
"Policejní důstojník by se neměl zapojovat do politických diskuzí,“ reaguje pro UN vicepremiér. „Měl by se také méně dívat na akční filmy a zabývat se více studiem odborné literatury. Argumenty, které uvádí, jsou sice názory některých protidrogových odborníků, jsem si však jist, že nejsou dominantní. Jestli je například podle pana Komorouse marihuana vstupní drogou pro tvrdé drogy, stejně to pak platí i o alkoholu a nikotinu. Návrh by měl policii naopak pomoci, aby si uvolnila ruce pro boj proti skutečně nebezpečným drogám. Nyní tráví zbytečně mnoho času tím, že zjišťuje, jestli třeba student měl dva nebo tři jointy. A vedle toho pobíhají v centru Prahy dealeři, kteří nabízejí heroin…“

LUKÁŠ DOUBRAVA

< zpět do čísla
banners/louskacek.gif
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
1543878000_mikroskop.gif
ucebnice
ucitelske_noviny_1_8_2019.gif
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
termaly_losiny_10-19.jpg
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2019 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz