archiv
Učitelské noviny č. 04/2004
tisk článku

Malé školy nad propastí

Není o čem diskutovat. Do měsíce se někteří zřizovatelé musejí rozhodnout, jestli pro svoji školu požádají o výjimku. Zaskočilo je to. Od 1. prosince platí nový pokyn MŠMT k udělování výjimek školám, který trojtřídním a čtyřtřídním ZŠ ze dne na den zvýšil minimum průměrného počtu žáků o čtyři, což není zrovna málo. Zejména když počet nově narozených dětí rapidně klesá. A tak i školy, které dosud žily v klidu, se najednou ocitly nad propastí. V ohrožení se však cítí i zřizovatelé. Hádám, že leckteří si teprve teď uvědomili svoji provázanost se školou.

I ti, kteří dosud každou korunu dvakrát otočili, hledají na dně kasy, jestli si přepych zvaný škola budou moci dovolit. Vědí, že si rodiče rozmyslí, jestli mají posílat dítě do zařízení, kde se v jedné našlapané třídě učí tři ročníky najednou. Z čtyřtřídky je rázem dvoutřídka, pak jednotřídka, pak obec bez školy… Neměli bychom nad tím ledabyle mávnout rukou. Je to totiž velmi drahé šetření.

Učitelé se cítí podvedeni. Ti, kteří se opravdu snažili, aby jejich školička byla pro žáky oázou, aby přesvědčili lidi kolem, že i na vesnici je možné učit moderními metodami. Ti, kteří vychovávali sebevědomé, zvídavé, samostatně myslící žáky. Dávali škole svůj čas, síly, energii. Mají smůlu. Místo hledání kvality nastoupila nesmyslná matematika.

Jako podraz chápou pokyn také starostové, kteří svým školám vycházeli vstříc. Hádali se na jednání zastupitelstva, proboxovávali investice. „Copak jsme ti neříkali, že máš radši spravit chodník? Co teď budeš dělat s barákem? Těch peněz, co se v něm utopilo!“ Kolik takových starostů ustojí příští volby? Kolik dalších bude vůbec ochotno do škol, které zbudou, investovat? Právě se dověděli, že dneska tu škola je, ale zítra nemusí. Kdo zaručí, že se za rok nebude „šetřit“ znovu. Zvlášť když připravovaný školský zákon nechává minimální počet žáků na vyhlášce.

A žáci? Přijdou o svou paní učitelku. Budou muset brzy vstávat, aby stačili dojít na autobus. V nové škole si kamarády najdou brzy, ale ti bývalí z vesnice se časem rozprchnou. První stupeň, druhý, střední škola… Kolik se jich vrátí zpátky, když kuličky hráli někde jinde? Nůžky se budou rozvírat a z vesnice se stane skanzen.

Dokážeme se zastavit? Ještě není pozdě. Předseda školského výboru sněmovny W. Bartoš je rozhodnut připravit co nejdřív novelu zákona č. 29, která by upravila fungování „malých“ škol. Školy si rozumnou novelu zaslouží.

Jaroslava štefflová
< zpět do čísla
banners/univerzita_pardubice_2_390x60.png
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
dekra_125x125-s.jpg
ucebnice
termaly_losiny_2020.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
chrudim_1_240x100.gif
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2020 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz