archiv
Učitelské noviny č. 30/2009
tisk článku

MLADÍ FYZIKOVÉ ÚSPĚŠNÍ V MEXIKU

 

Zatímco většina žáků středních škol odpočívala po náročném školním roce, pětice studentů a dva vysokoškolští učitelé odlétli v červenci do Mexika, aby tam reprezentovali Českou republiku na 40. mezinárodní fyzikální olympiádě, která je vrcholovou světovou předmětovou soutěží mladých nadaných fyziků.
V letošním roce uspořádala toto setkání Mexická fyzikální společnost a přes obavy z prasečí chřipky se v Méridě, která je centrem státu Yucatan, jedné součásti Spojených států mexických, sešlo celkem 316 studentů e 68 zemí.
Čeští reprezentanti byli vybráni z vítězů celostátního kola 50. ročníku Fyzikální olympiády. Ti nejprve prošli filtrem náročných teoretických a praktických úloh na prvním soustředění před Velikonocemi a poté se zúčastnili celostátního soustředění, které již tradičně pořádá Katedra fyziky Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové.
Na soustředění se především doplňují některé poznatky, které se nevešly do programu výuky fyziky na středních školách, dále se řeší náročnější úlohy z předchozích soutěží. Již několik let je dán prostor také těm, kdo se soutěže zúčastnili v minulých letech (letos to byli Jan Hermann a Pavel Motloch), kteří ve svých vystoupeních nejen upozorní budoucí soutěžící na záludnosti řešení úloh, ale předají své osobní zkušenosti se soutěží. Na přípravě se pak každým rokem podílejí pracovníci Katedry fyziky.
Do Mexika odletěla delegace ve složení: Prof. Ing. Bohumil Vybíral, CSc., Univerzita Hradec Králové, vedoucí delegace, RNDr. Jan Kříž, Ph.D., Univerzita Hradec Králové, pedagogický vedoucí, dále soutěžící Michal Koutný, Gymnázium Třebíč, Jan Humplík, První české gymnázium v Karlových Varech, Richard Polma, Gymnázium Mladá Boleslav, Jáchym Sýkora, Gymnázium Ch. Dopplera, Praha 5, Petr Ryšavý, Gymnázium Jaroslava Heyrovského, Praha 5. Každá soutěž vyžaduje stanovit náhradníky, kteří však na rozdíl od sportovních soutěží necestují, byli jimi Jan Nevoral z Gymnázia v Jihlavě a Michael Hakl z Gymnázia Ch. Dopplera v Praze 5.
Soutěž má pro studenty dvě části – jedno dopoledne po dobu 5 hodin řeší tři teoretické úlohy, většinou velmi náročné, s jejichž řešením by se většina středoškoláků nevyrovnala, obden pak druhá část, kdy během dopoledne po dobu 5 hodin se řeší dvě úlohy experimentální. Ve zbývajícím čase je připraven kulturní, turistický, sportovní a další program, který má těmto účastníkům ukázat historii a památky v dané zemi, která soutěž pořádá. Vedoucí pak tráví čas především povinnostmi – porady mezinárodní komise, posuzování a překlady navržených úloh do národních jazyků soutěžících, oprava řešení úloh, diskuze s korektory místní komise o provedených opravách, stanovení výsledků a řešení problémů kolem budoucnosti této mezinárodní soutěže.
Řešení úloh vypracované v národních jazycích účastníků se zpracuje do tzv. listů odpovědí, aby získané výsledky byly přehledné a jednoznačné. Výhodou je i to, že fyzikální a matematické vyjadřování má mezinárodní charakter. Někteří čeští soutěžící v minulosti byli schopni zpracovat řešení i v angličtině, která je hlavním dorozumívacím jazykem fyziků, a to i na mezinárodní olympiádě.
Nejlepšího výsledku dosáhla soutěžící Handuo Shi z Čínské lidové republiky. Kromě ceny za absolutní vítězství získala tato soutěžící i cenu pro nejlepší dívku v soutěží a cenu za nejlepší experimentální úlohu. Bylo to poprvé v historii mezinárodních fyzikálních olympiád, kdy získala absolutní prvenství dívka.
K nejlepším řešitelům patří již tradičně jednotlivci družstev těchto států: Čína (ČLR), Korejská republika, Indie, USA, Taiwan, Rusko, Rumunsko, Singapur, Thajsko a Indonésie. Česká republika se v neoficiálním pořadí států (podle bodového součtu všech soutěžících) zařadila na 27. příčku (a získala tak 8. místo v zemích EU), Slovenská republika se zařadila na 29. místo v pořadí všech států (a na 9. místě v zemích EU).
České družstvo dosáhlo tedy na 40. MFO dobrého úspěchu, když všichni jeho členové získali (teprve podruhé v historii samostatné ČR) medaile. Letošní úspěch jednotlivých českých řešitelů je tento:
Michal Koutný; stříbrná medaile,
Jan Humplík; stříbrná medaile,
Richard Polma; bronzová medaile,
Jáchym Sýkora; bronzová medaile,
Petr Ryšavý; bronzová medaile.
Mexičtí organizátoři připravili soutěž pečlivě s velmi náročnými a pěknými úlohami. Program celé 40. MFO byl pestrý a veškeré drobné nedostatky v jeho průběhu dokázali organizátoři vyřešit.
Ivo Volf, komise Fyzikální olympiády
 
< zpět do čísla
banners/baner-kemp-390x60_2.png
reklama
veletrh_vedy_125x125.jpg
ucebnice
vizab_240x100.jpg
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
33%
20%
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2019 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz