archiv
Učitelské noviny č. 38/2008
tisk článku

Elba 2008

Článek vyšel v UN č. 38/2008


Díky obrovskému zájmu vyrazila i naše škola na začátku školního roku do zahraničí. Tentokrát k Tyrhénskému moři na ostrov Elba.

Nalodění na trajekt a téměř hodinová plavba v pěkném větru byla opravdu zážitkem. Kolem poledne jsme zcela zabydleli karavany v kempu a vyrazili k moři. Tradičně nás přivítalo pořádnými vlnami, z čehož měly radost děti, učitelé již méně. Pak začal týdenní maratón pláž-výlety-sport-práce.

Každý den jsme ve skupinách zpracovávali různé úkoly. Týkaly se italštiny a místních názvů, historie a historických postav ostrova. Museli jsme zjistit, jak vypadá vlajka Elby a kde se vlastně vzala. Pomocí encyklopedií jsme určovali místní rostliny, na výletě do dolů jsme zase poznávali horniny a minerály. Ani v mořském akváriu jsme si neoddechli - že si nepřeložíte názvy exponátů v italštině? Nevadí, je tu i latina a ta je přeci v každém atlase zvířat! Jen to dá víc práce. Orientaci jsme trénovali, když jsme měli bez úhony dojít správnou cestou z města domů. Došlo i na angličtinu - to když jsme si měli sehnat v infocentrech zeměpisné prospekty nebo si zakoupit a hlavně správně ofrankovat pohled do Čech. Občas nám připravili i pěkné špeky. Zjistit v italském ostrovním kempu, čemu se říká napoleonský komplex, není zrovna nejjednodušší, ale i to se zadařilo.

Úchvatné scenerie Elby jsme obdivovali z nejvyšší hory Monte Capane (1019 m n.m.). Někteří borci došli po svých neskutečnými stezkami lemovanými rozmarýnou, levandulí a tymiánem, jiní vyjeli lanovkou (ti, co se necítili ani na jednu variantu, pobyli u moře). S místní faunou jsme se v kostce seznámili v akváriu.

Elba je ostrov již od starověku známý svým nerostným bohatstvím a my jsme se vydali na plavbu do starého dolu. Na místní pláži jsme spustili žebříček do vody a hupsli na černý kamenný břeh. Tady vypukla kamínková horečka. Každý se snažil o co nejlepší úlovek. Cestou zpátky jsme pozorovali pobřeží s romantickými zátokami i potápěče pod vodou, ale největší zážitek nastal v okamžiku, kdy nám kapitán zavelel "ke skoku připravit" (asi tedy, bylo to italsky). Z horní paluby lodě jsme si za asistence dospělých báječně zaskákali do průzračného moře a vůbec se nám nechtělo zpátky do přístavu.

Na závěr pobytu nás čekal sportovní den - soutěž v plavání, potápění, v běhu po písčité pláži a turnaj v nejoblíbenějším sportu zájezdu v beachvolejbalu.

Dana Brdíčková,

ZŠ a MŠ Prosetín

banners/louskacek.gif
reklama un

1333317600_seznamy-125x125-na-web-un-1.gif
reklama
akcent_09-19_125x125.gif
1543878000_mikroskop.gif
ucebnice
ucitelske_noviny_1_8_2019.gif
anketa
Je čas pro zásadní změnu modelu maturitní zkoušky?
ANO
NE
NEVÍM
ano
ne
nevim
48%
32%
20%
termaly_losiny_10-19.jpg
linka_duvery_240x100.jpg
© Copyright 2010 - 2019 Učitelské noviny, ČTK / realizováno: manilot.cz